Starší článek popsal bitvu u Kusajru jako klíčovou událost pro vedení války v Sýrii. Hizballáh a syrská armáda v boji muže proti muži dobyla opevnění povstalců poté, co byla zmasakrována v prvním střetu (Syrská armáda asi dobyla Kusajr. Co to znamená?). Tím došlo k prvnímu odřezání povstalců od zásobovacích tras z Libanonu. Tento týden se nůžky obklíčení povstalců uzavřely úplně, protože obě jmenované skupiny dobyly klíčové město Jabrúd. Povstalci v tomto území kontrolovali poslední přímé spojení mezi teroristy a džihádisty v Libanonu a v Sýrii. Podívejte se na mapu regionu mezi Sýrií a Libanonem.Území kontroluje klíčovou silnici Homs-Damašek a leží na klíčovém přechodu přes pohoří Qualamún (přes 2500 m) do údolí Bikáa v Libanonu. Navíc toto město ovládalo přísun zbraní a zásobování do oblastí Latákia a Tartous, kde mají Asadova vojska opevnění, včetně ruské základny. Konec vlády povstalců ve městě ukazuje toto video, inscenované po vzoru dobytí Berlína.


Povstalci ovládali toto území od roku 2012 v totální beztrestnosti a měli trvalé spojení se svou základnou v libanonském městě Arsal. Po ztrátě území v Damašku a kolem Kusajru se poražené skupiny soustředily právě v tomto regionu. Z původních 5.000 teroristů, zahraničních žoldnéřů a skutečných odpůrců Asadova režimu vzrostl po trvalých porážkách jejich počet v tomto regionu na 20 až 40 tisíc. Jistěže prozatím kontrolují syrská města v horách. Tady je současná mapa po dobytí Jabrúdu.Po dobytí Jabrúdu nejméně 1.000 z nich se probilo do Libanonu, kde na ně čekala regulérní libanonská armáda a zahájila palbu. Tito "demokraté" mohou totiž beztrestně rozvracet pouze Sýrii, v okolních zemích jsou viděni jako teroristé a vojenská hrozba. Porážka u Jabrúdu tedy znamená faktický konec územní dominace povstalců. Syrské vládní armádě zbývá dobýt uzavřené enklávy ve velkých městech (Aleppo, Homs, východní Ghutta) a uprchlíci se budou moci vracet domů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!