O návratu Řecka na finanční trhy za mohutné podpory falešných údajů a o tom, kdo přijde na večeři, jsme psali v článku Kdo přijde v Aténách na večeři? No přece Goldman Sachs!. Tomuto tématu se věnuje dnes rozhovor profesora Yanise Varoufakise, autora knihy Globální Minotaurus, uveřejněný dnes zde. Kdo umí německy, prot toho je to opravdu lahůdka ke čtení. Naši redakci nic z toho, co tvrdí profesor Varoufakis, nepřekvapuje. Před volbami do Evropského parlamentu je potřeba masám prodat „úspěchy“ protikrizové politiky. Velká překvapení přijdou až po nich.

V těchto dnech může záchranný deštník opustit i Portugalsko. Portugalská vláda si může půjčit 700 milionů eur na deset let – světe raduj se! – za 3,58%! Tento návrat na finanční trhy, tedy do rukou spekulantů a bank, pro které jsou stavidla levných peněz ze strany ECB plně otevřena, umožnila šikovná politika ECB, konkrétně dvanáctistránková směrnice ECB/2014/10. Ta ulehčila vstup Portugalska na finanční trh. Hlavně tím, že vpustila do arény ratingových agentur malou kanadskou ratingovou agenturu DBRS, a ta ohodnotila bonitu portugalských státních dluhopisů příznivěji, než ostatní velké ratingové agentury. A centrální banky mají za úkol dle směrnice ECB akceptovat portugalské dluhopisy jako kvalitní jistinu.

Dvě země jižní eurozóny tak mohou být vydávány jako úspěch krizové politiky. Obyvatelstvo to však vidí jinak. Desetitisíce lidí si v Portugalsku v minulých dnech nenechaly ujít příležitost, aby při příležitosti 40. výročí „karafiátové revoluce“, díky které byla odstraněna nejstarší diktatura na kontinentě, vyšly do ulic. Aby vyjádřily svůj protest proti nové diktatuře, ztělesněné politikou Trojky a konzervativní vlády, pardon – vlády, která se za konzervativní pouze vydává, jinak by na podvody a likvidaci země nemohla přistoupit. Vlády, která pošlapala ideály karafiátové revoluce. Však se také nikdo ze skutečných, ještě žijících hrdinů této revoluce, oslav organizovaných oficiálně vládou, nezúčastnil. Video zde.


Opoziční vůdce Antonio Seguro obvinil Trojku a vládu, že vybudovala novou železnou oponu, která dělí jih od severu Evropy. Sice se poněkud mýlí, protože Česká republika je sice na severu, nicméně tato část Evropy - z hlediska Portugalska severní- byla zařazena „elitami“ spolu s dalšími bývalými satelity Sovětského svazu do plánu afrikanizace a Polsko hraje zřejmě speciální,zvláště mimořádnou roli v přípravě válečného konfliktu s Ruskem. O tom video zde. Hraje se poker s hodně falešnými kartami. Masy ale netouží po pravdě. Budou však muset za krach podvodného systému zaplatit. Dlouho to trvat nebude.