Oficiální zpráva Pentagonu prohlásila, že dne 12. dubna prováděla ruská stíhačka SU-24 provokativní manévry nad americkým křižníkem USS Donald Cook, který byl v té době na provokativní či pozorovací misi v Černém moři. Skutečný rozsah této provokace praskl až nyní a pro USA je to katastrofa. Podle platné mezinárodní smlouvy mohou být lodě cizích států v Černém moři jen omezenou dobu. Aby tento fakt Rusové svým zámořským kolegům ve zbrani pořádně zapsali za uši, tak provedli operaci, o níž se ani nesmí nahlas mluvit.

Jeden jediný letoun, a navíc SU-24 starý jedno desetiletí a běžně vyvážený, zapnul elektromagnetickou rušičku a vyřadil z činnosti kompletní obranný systém křižníku, a to včetně raket Aegis. Pak drze provedl dva nízké nálety na bezmocný křižník a odebral se domů na oběd. Oba nálety by loď bezpečně zničily.

Na lodi vypukla panika, o níž jsme se dozvěděli jen nepřímo, protože mnozí vojáci si údajně vzali dovolenou a loď opustila Černé moře. Incident potvrdili ruští akademikové, kteří tímto nyní úspěšně otestovali nové rušící zařízení zvané "Chibiny". Jen údajně prohlásili, že letoun bezmocnou loď obletěl 12x. Ale to už je celkem jedno, že ano.

Česká oficiální armádní zpráva k incidentu je zde a alternativní článek z jiných zdrojů je zde.