Poslední Fakta o Blízkém východě XXVIII. aneb Jak zachovat ISIL podala průběh poledních bojů v Sýrii. Sledovat veletoče zahraniční politiky EU a USA je komedie, ale ve skutečnosti je to smutná reality show na pokračování. Viz články o Kubě (Proč USA najednou otočily v otázce Kuby) a novém Marshalově plánu Ruska pro chudé země (Rusko provádí nový Marshallův plán). Na Blízkém východě se ovšem díky Rusům rozběhlo nové kolo diplomacie. V něm USA, EU a sunnitské despocie Perského zálivu hrají pouze druhé a hodně falešné housle. Postupně vzniká vzniká nový trojúhelník moci. Iniciativu drží Rusko a jedná s Íránem, Sýrii a Hizballáhem, který hraje klíčovou roli.

Ruská jednání na Blízkém východě

Vede je osvědčené trio: president Vladimír Putin, ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho zmocněnec pro Blízký východ Michail Bogdanov. Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh přijal Bogdanova dne 5. prosince a mezitím se postupně dostal do médií obsah jejich jednání. Šéf Hizballáhu je nekorunovaným vítězem války v Sýrii, nikoliv diplomat, ale voják, klíčový spojenec Sýrie a Íránu. Pozice Rusů je celkem jasná. S Tureckem sjednali plynovod místo EU odmítnuté větve South Stream a nyní je třeba tuto strategickou investici zabezpečit klidem a mírem v rozvášněném regionu. Jednak na tom vydělají miliardy a jednak přinesou mír na Blízký východ skrze zmíněné trio. Tak zásadně mocensky oslabí EU, USA, Izrael a jejich sunnitskou ropnou kliku. Kvůli tolika výhodám najednou stojí za to pohnout diplomatickou kostrou.

Navíc pozice Sýrie je z ruského hlediska dost problematická. Asadův režim je přes válečné úspěchy již hodně vyčerpaný vleklou válkou. Stále rekrutování vojáků z jen částečně ochotných etnik se pomalu zadrhává. Jistěže jdou bojovat proti sunnitskému zahraničnímu teroru podporovanému EU a USA, ale na druhou stranu nechtějí přímo podporovat Asada. Výsledkem je nezávislá kurdská armáda v Sýrii a sbory místních kmenů, které si pod přímým a nepřímým velením SAA dobývají zpět svá území. Ekonomicky Rusové odmítli dát Sýrii půjčku 3 miliardy dolarů pro vedení válečných operací. Viz Bogdanovova návštěva 10. a 11. 12. v Damašku. Rusové chtějí dosáhnout míru, ale zároveň zásadně budou podporovat všechny tři své klíčové spojence, aby přijali novou roli Turecka a Kurdů. Tady se rodí nový základ strategie míru na Blízkém východě a žádný zdejší komentátor si toho nemohl nepovšimnout. Západní média pochopitelně jedou pro své chlebodárce a vděčné diváky další díl nekonečné reality show zvané "ISIL".

Pozice Hizballáhu

Bogdanov tedy nejprve mluvil se šéfem Hizballáhu. Rusové nejsou tak hloupí jako EU, aby dali vojenské křídlo na listinu teroristů a zkoušeli rozštěpit toto hnutí tím, že postaví proti sobě politické a vojenské křídlo. Hizballáh nejsou Palestinci a Hasan Nasralláh je geniální stratég. Jasně ocenil ruskou snahu s tím, že je třeba znovu zamíchat karty a rozjet nový proces diplomatických jednání. A zároveň Rusům dal tři body jasných "red lines", které musí respektovat při jednáních v rámci trojúhelníku, který se má stát s Tureckem jakýmsi čtyřúhelníkem:

  • Válka proti terorismu znamená územní celistvost Sýrie jako suverénního státu (včetně Golan, to se rozumí samo sebou);
  • jediným legitimním představitelem Sýrie pro Hizballáh je a bude prezident Asad;
  • SAA představuje v boji proti terorismus základní jednotku odporu, s níž se musí spolupracovat.

Rusové s těmito body asi nemají zásadní problém. Asada podporují od začátku války rozpoutané plus mínus Katarem, USA a Francií. Ale on vede a musí vést válku, zatímco Rusové potřebují mír.

Hizballáh, stát ve státě Libanon

Podívejte se na starší článek Hizballáh bojuje za křesťany v Sýrii a v Libanonu. Bushova vražedná politika podporovaná EU znamená smrt křesťanů na Blízkém východě, kde žili pod islámem jeden a půl tisíce let. Nyní to už nejde. Sektářské vraždění a občanská válka znamenají konec jejich komunit. Pokojně žili pod Asadem, pokojně žijí, stejně jako Židé, v Íránu, ale to je všechno. Všude jinde je čeká smrt. Hizballáh je pro libanonské a syrské křesťany spojencem. Jeho vojáci nasadili své životy za osvobození syrské Malúly, poslední oblasti světa, kde se ještě mluví Ježíšovým rodným jazykem, tedy aramejštinou. A na závěr se podívejte na toto video ukazující "systém Hizballáh" v libanonském reálu.


Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mužem k zabití za každou cenu. To je oficiální pozice Izraele ke geniálnímu stratégovi a šíitskému duchovnímu, který jim způsobil první a zásadní porážku v jižním Libanonu v roce 2006. Je jasné, že podle Rusů a podle zdravého rozumu tento muž drží klíče k jednání o míru na Blízkém východě.