Po upálení jordánského vojenského pilota zaživa se zvedl mohutný pokřik médií, které odsoudily tento barbarský čin. Muži, ženy a děti upálené bezpilotníky v Afghánistánu a napalmem v Gaze, či nyní ve městech Novorussije bombardovanými fosforovými bombami, ti už tak mediálně zajímaví nejsou. A jejich život beztak nemá pro západní korporátky cenu, protože padli na špatné straně fronty boje za demokracii.

A tak se podívejme na zářný příklad demokracie. Nedávno vyšla zajímavá studie nevládky Equal Justice Iniciative. Její název je zajímavý: Lynching in America:Confronting the Legacy of Racial Terror. Statistiky v této studii ukazují, že lynčování a také upalování černochů nebyl jen laciný trik, kterým strašili Rusové a komunisté předešlou generaci. Podle této studie bylo dokumentovaně v letech 1877-1950(!) umučeno lynčováním celkem 4.000 amerických černochů. Navíc šlo většinou o tzv. "racial terror lynchings", neboli lynč motivovaný rasismem.

V jižních státech USA, kde bylo otroctví zrušeno až po prohrané občanské válce 1865, se lynčování dařilo výtečně. Studie má zdokumentováno celkem 3959 lynčů černochů ve 12 státech, což je o 700 více, než bylo oficiálně uváděno. Většina z těchto obětí nikdy neměla normální soudní proces, a nikdo nepředpojatě nezkoumal důkazy viny. Vytěsnění obětí z oficiální kolektivní paměti probíhá i dnes. V místech, kde tato praxe byla častá, výzkumníci zjistili, že ani neexistují pomníky těmto obětem. Ve skutečnosti se lynčovaní černoši paušálně zařadili do konfederačních obětí války za nezávislost a jejich památka se ocitla na pomnících obětí občanské války.

A tak je možná lépe si zamést na vlastním dvorku, než se začneme organizovaně bouřit nad cizím barbarstvím. A vraždění civilistů v Novorusku už měsíce probíhá přímo před našima očima. Odstartovalo masakrem lidí upálených zaživa v Oděse. Tento masakr zahájil občanskou válku na Ukrajině, což jsme předvídali včas (Po masakru v Oděse již není cesty zpět). A jeden z jeho strůjců dodnes běhá na svobodě po tomto městě chráněném ukrajinskou juntou (Brutální vrah Oděského masakru identifikován). Další generace se budou hodně divit, k čemu všemu jsme byli v korporátních médiích schopní mlčet v naší smutné době.