Předpokládat, že americký internetový gigant Google zůstane stranou studené války a horké informační války v případě bojů na Ukrajině, to by mohl jen úplný naiva. Již několikrát jsme na cenzurní praktiky Google upozornili, viz předešlé články pod tímto heslem. Doba je však zlá a US-administrace žádá ode všech aktérů boje mimořádné úsilí. Google tedy vypnul na YouTube kanál stanice НЕЙРОМИР-ТВ, který vysílá hlavně reportáže z Ukrajiny. Dejme slovo mluvčímu právě zcenzurovaného kanálu.


Klíčový je celý postup cenzury, který je velmi fikaný na bývalý ruský způsob, a dnes hodný amerického demokratického génia. Na stanici přišly od ukrajinské junty z Kyjeva tři stížnosti velmi kuriózního charakteru. První od vlády s tím, že stanice ukradla a nelegálně použila oficiální záběry státní ukrajinské TV. Druhé dvě stížnosti přišly z Mariupolu od tzv. "soukromé osoby" i s adresou. Jeden občan tvrdil, že snímky natočil on, a že byly zneužity. Šéf stanice naopak tvrdí, že všechny tři snímky točila jejich vlastní TV, a že je to zřejmé z jak daných záběrů, tak i z natočených komentářů. Ovšem neměl možnost Googlu svou pozici prezentovat, a US-společnost použila pověstný informační klacek. Proto připomínáme nezávislým TV tvůrcům a aktivistům, kteří titulkují důležité dokumenty, aby svá videa dávali automaticky i na jiné kanály. Stejnou věc radí i mluvčí cenzurované TV. V případě Ukrajiny je to zajisté
http://www.liveleak.com/c/ukraine, kam dávají propagandistická videa obě strany, ukropové, opolčenci, plus všechny dezinformační kanály celého světa. Je to veselá podívaná lidské bídy, utrpení, i heroismu a svobodné vůle žít.

Druhý důležitý videokanál, zatím relativně svobodný, je Vimeo. Neuromir TV zde už vysílá místo YouTube na adrese https://vimeo.com/channels/neuromirplus. No a když vše dopadne špatně, tak skončíme rovnoměrně podle zóny studené války buď na Youtube made in USA, nebo RUtube made in Russia. Pokud jste o ruské verzi jútrouby ještě neslyšeli, je načase na ni kliknout.