Guvernér US-kolonie Porto Rico, Alejandro García Padilla, před měsícem prohlásil se širokým úsměvem pro americké TV, že oněch 72 miliard dluhů je pro ostrov nesplatitelných.

Dluh není splatitelný. Jiná možnost není. Rád bych zvolil nějakou jinou možnost. Nejde o politiku, ale o matematiku.

Na rozdíl od Řecka prý nejde o politiku, ale o matematiku. Poslanci amerického Kongresu budou muset hlasovat o speciálním zákonu o bankrotu pro tuto kolonii USA, protože toto území není ve skutečnosti ničím jiným. Pak bude zbankrotované Portoriko následovat osud zbankrotovaného města Detroitu, o němž jsme už několikrát psali (Po rozpadlém Detroitu hoří rasistický Baltimore). Portoriko je příklad zkrachovalé US-kolonie a touto cestou se částečně vydala i EU. Projděme si v kostce anatomii neoliberálně zařízeného bankrotu.

Ostrov má nezaměstnanost 13 %, tj. dvojnásobek míry USA. Navíc má nejvyšší míru ekonomické nerovnosti v příjmech a celkem 40 % vládního rozpočtu jde do důchodů. Federální rozpočet USA financuje tuto kolonii ze 70 % (17 miliard dolarů) z celkového 28 mld. rozpočtu. Co nemohly americké korporátky provést USA, to si dovolily zde. Jak dopadnou zdejší penzisté po krachu, je celkem jasné, stačí se podívat do Řecka. Tady je přehled neoliberálních jobovek posledních pěti let.

Hypoteční krize 2007-2009 snížila cenu domů celkem o 25 %, což znamenalo rozpad trhu s nemovitostmi. Nevadí, řekli si zdejší neoliberálové odchovaní v USA. Proto přestali platit daně. Přesněji řečeno, zdejší vláda vytvořila daňové úlevy takového rozsahu, že změnila kolonii na daňový ráj pro USA. Kongres vedený korporacemi tento kšeft pochopitelně schválil, jak jinak také. Pro dobro korporací je třeba přinášet oběti. Ostrov tím přišel prakticky o jediný prostředek nezávislého příjmu a stal se skutečnou kolonií.

Na ostrově došlo za peníze US-poplatníků k absurdní situaci. Daňové úlevy financované z USA začaly ničit tuto kolonii stejně jako úvěry MMF a ECB ničí Řecko. Portorikánci stejně jako Řekové utíkali z neoliberálně řízeného ráje pryč. Celkem 40 tis. občanů opouští ostrov každý rok. Mezi lety 2005-2013 uteklo z ostrova celkem 5,5 % populace. Podobný osud postihl pobaltské republiky, Ukrajinu a již zmíněné Řecko. Ekonomická situace ostrova se dostala na samé dno.

Další scénář byl pochopitelně stejný jako v Řecku. Spekulanti si rychle koupili dluhopisy kolonie, která nastartovala své finanční letadlo k prudkému letu vzhůru. Investoři správně doufali, že toto území spravované federálně nakonec musí vláda USA zafinancovat. A další kolo komedie už probíhá přesně jako v Řecku. Dluhy nejsou splatitelné, a na rozdíl od Řecka je Portoriko US-kolonií až po uši. Protože zde bankám patří prakticky všechno, je třeba krapet zmírnit ve dluhové politice.

Konsorcium věřitelů se proto sejde se zástupci kolonie v příštích týdnech, aby projednalo odložení nesplatitelných dluhů do budoucnosti. Mezitím se sebere všechna dostupná likvidita, která je v kase ostrova. Na rozdíl od Řecka zůstanou banky a bankomaty pro lid otevřené. Na ostrově nevládne levice jako Syriza v Řecku, ale naopak všeho schopná pravicová neokoloniální klika. Mají to ti Portorikánci ale štěstí...


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!