Korespondent RT Murad Gazdijev navštívil ropné naleziště v Kara-Čoch, které nyní kontrolují syrští Kurdové. Ti bojují s ISIL stejně houževnatě jako syrská armáda podporovaná domobranami různých měst a vesniček, Republikánskou gardou a Hizballáhem, příp. dalšími uskupeními.


Kurdové obsazují jedno ropné naleziště za druhým, i když zatím nemají možnosti obchodovat s ropou „ve velkém“. Omezuje je na jihu a západě Islámský stát, na východě Irák, na severu pak Turecko, jež je považuje za svého největšího nepřítele. Představitel Kurdské organizace pro energetické záležitosti (Kurdish Energy Organisation) Sulejman Chalaf korespondentovi RT řekl, že Turecko se k nim vždy chovalo nepřátelsky. Nepovolovalo jim cokoli převážet přes hranici, ba ani léky či potraviny.

Syrští Kurdové využívají vrtné věže, byť jejich možnosti zpracování ropy jsou omezené. Vyrábějí jen dieselové palivo a benzín nízké kvality. Ovšem ropné věže udržují v činnosti, dokud nebudou mít možnost zpracovávat ropu „ve velkém“. Přiznávají, že to není příznivé pro životní prostředí. Zato obyvatelé syrského Kurdistánu nebudou mrznout. Sulejman Chalaf tuto situaci komentoval slovy: „Dobýváme ropu z vrtů s vysokým obsahem plynu, který používáme pro činnost plynové elektrárny, jež alespoň částečně zajišťují pro naše města dodávky elektřiny a tepla. Prioritně jsou zabezpečovány potřeby nemocnic, škol a pekáren.“

Kurdové zapojují vrtné věže pravidelně, aby „nestály“ příliš dlouho. Za jeden cyklus taková věž vytěží ze země na 50 litrů ropy. Sám mechanismus věže je prostý. Je možno ji sestrojit dokonce i v domácích podmínkách. To do jisté míry vysvětluje fakt, proč je tak obtížné zničit infrastrukturu Islámského státu.

Před několika lety Kurdové kontrolovali kolem tisíce vrtných věží. Od té doby se toto číslo ztrojnásobilo, protože zabírají Islámskému státu“ stále nová a nová naleziště a vrty.

Zdroj: https://russian.rt.com/article/141092


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!