Po roztavení reaktorů v JE Fukušima v roce 2011 "visel osud Japonska na vlásku" kvůli neschopnosti vlády a neprofesionalismu manažerů společnosti TEPCO. Hrozila evakuace 50 milionů lidí.

Naoto Kan, bývalý japonský ministerský předseda řekl deníku The Daily Telegraph v předvečer pátého výročí této tragédie, že poté, co se v důsledku zemětření a tsunami roztavila jádra tří jaderných reaktorů v JE Fukušima Daiichi, panoval v činnosti a rozhodnutích přijatých na nejvyšší úrovni v Tokiu naprostý chaos. Přijmout jakékoli rozhodnutí v situaci, kdy TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny, neposkytoval "žádné jasné informace" o rozsahu této katastrofy, bylo téměř nemožné.

"Dostávali jsme zoufale málo přesných informací. Bylo velmi obtížné si udělat jasný úsudek. Nepovažuji se za jaderného experta, ale na univerzitě jsem studoval fyziku," řekl Telegraphu bývalý japonský premiér.

Situace ve Fukušimě se zhoršovala každou hodinou. Ohromná, třináct metrů vysoká vlna tsunami, vyvolaná zemětřesením o síle 9.0 stupně Richterovy stupnice, se převalila přes desetimetrovou hráz a přerušila dodávku proudu do řídících středisek, která ovládala chladící systémy šesti samostatných horkovodních reaktorů.

Kan potvrdil, že když obdržel zprávy, že chlazení ve Fukušimě přestalo fungovat, zamrazilo ho v zádech: "I na základě toho mála, co jsem se doslechl, jsem si uvědomil, že existuje reálná možnost, že to bude horší než Černobyl. Byla to sice příšerná katastrofa, ale pouze na jednom reaktoru. A zde jich bylo šest."

V době, kdy se zaměstnanci snažili zajistit dodávku elektřiny pro pohon chladícího systému a řídících středisek, došlo k několika výbuchům vodíku, které způsobily únik radiace. K první explozi došlo na prvním bloku 12. března, poté, 14. března, následoval výbuch třetího reaktoru. K poslední explozi došlo 15. března na čtvrtém bloku.

Bývalý japonský premiér řekl, že v období mezi 11. a 15. březnem se radioaktivní kontaminace stále geograficky šířila, a pokud by tento trend pokračoval a došlo k roztavení všech šesti reaktorů, určitě by zasáhla Tokio. V jednu chvíli to dospělo až do kritického bodu, v němž vláda vedená Kanem kromě vyhlášení stanného práva zvažovala evakuaci Tokia a přilehlých oblastí.

"V sázce byla další holá existence Japonska," řekl. "Když máte evakuovat 50 milionů lidí, je to jako byste prohráli ohromnou válku."

Naprostá katastrofa, kterou by způsobilo roztavení všech šesti reaktorů ve Fukušimě, byla odvrácena napumpováním mořské vody do bloků. Kan, který přišel o svoji funkci kvůli tomu, jak řešil krizi, byl v průběhu parlamentního vyšetřování obviněn z matení zachranářů, zadržování informací a také kvůli svému rozhodnutí nařídit tzv. "Fukušimské padesátce", aby zůstala v jaderné elektrárně. Jednalo se o skupinu zaměstnanců, která zůstala na místě poté, co bylo evakuováno zbylých 750.

"Šel jsem na vedení TEPCO a požadoval, aby nebyli evakuováni. Dodnes jsem za to kritizován, ale byl a dosud jsem stále přesvědčen, že jsem udělal správnou věc a že to byl bod obratu v celé krizi," řekl v rozhovoru pro The Telegraph.

"Hrozbu toho, že budeme muset evakuovat 250kilometrovou zónu kolem elektrárny, jsme tak tak odvrátili právě díky úsilí lidí, kteří riskovali své životy," řekl Kan. "Příště už nebudeme muset mít tolik štěstí."

Ken také řekl, že v průběhu celého neštěstí byl "velmi šokován" tím, co předváděl později vyhozený Nobuaki Terasaka, ředitel japonské Agentury pro jadernou bezpečnost. "Když jsme se ho ptali, nebyl schopen dát jasné odpovědi," řekl. "Zeptali jsme se ho - máš vůbec ponětí o jaderné problematice? A on řekl ‘Ne, mým oborem je ekonomie.’"

Kan dále obvinil TEPCO z odpovědnosti za tuto krizi, protože "nehoda byla převážně způsobena před 11. březnem". Management už od června 2009 věděl, že elektrárně hrozí tsunami, ale "nepřijal preventivní opatření, přestože věděli o tomto riziku."

Kan potvrdil, že i pět let po katastrofě představuje JE Fukušima Daiichi hrozbu pro ekologii a lidi v jejím okolí. "Ve 2. a 3. reaktoru jsou stále radioaktivní palivové tyče a navzdory tomu, co říká TEPCO, unikají z reaktoru každý den malá množství radioaktivní vody."

Kan vyjádřil politování nad tím, že ministerský předseda Šinzo Abe pokračuje v obnovování provozu v některých japonských jaderných elektrárnách. Řekl, že Japonsko "se z té lekce dost nepoučilo" a "zavírá oči" před rizikem další katastrofy.

"Byla přijata další ochranná opatření proti tsunami, jako například zvýšení ochranných hrází, ale nemyslím si, že by to stačilo. Neměli jsme budovat jaderné elektrárny v oblastech, kde může být zasaženo obyvatelstvo. Japonsko se po tsunami několik let obešlo bez jaderných elektráren, takže v tom může pokračovat," řekl bývalý ministerský předseda.

Kan potvrdil, katastrofa z roku 2011 z něj udělala odpůrce jaderné energetiky. "Změnil jsem svůj pohled o 180 stupňů. Musíte zvážit rizika a výhody," řekl. "Kolaps jednoho reaktoru by mohl zničit celou jadernou elektrárnu, a jakkoli je to nepravděpodobné, je to příliš velké riziko."

Ve stejné době Kan vyjádřil "politování" nad tím, že nebyly zveřejněny záznamy ze systému předběžného varování. "Přesná předpověď radioaktivity kolem jaderné elektrárny mohl zachránit tisíce místních obyvatel před ozářením," řekl.

Přestože havárie ve Fukušimě nezpůsobila žádné přímé oběti v důsledku ozáření, vynutila si evakuaci téměř 400 tisíc lidí. Dvacetikilometrová oblast kolem elektrárny stále zůstává uzavřenou zónou.

Zdroj: https://www.rt.com/news/334682-fukushima-tokyo-nuclear-disaster/
Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!