Kdybyste to náhodou ještě nevěděli, tak ve dnech 8. a 9. října 2021 mají v naší zemi proběhnout volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V našem seriálu vás budeme informovat o některých méně zřejmých souvislostech tohoto "svátku demokracie". Dnes se podíváme na to, jak s námi manipulují agentury pro výzkum veřejného mínění, a také představíme veřejnosti jednoho překvapivého účastníka předvolební kampaně.

Mediální agentury: Co si koupíš, to dostaneš?

Kandidující strany mají ještě necelý měsíc na to, aby představily své kandidáty a volební programy, podíval jsem se tedy na předvolební průzkumy pěti agentur (Median, Data Collect, STEM, Ipsos a Kantar), které měly ukončen sběr dat v rozmezí od 13. 4. (STEM) až po 30. 6. (Median), a zjistil jsem, stejně jako před každými volbami v posledních 15 až 20 letech, že na ně není žádný spoleh.

Snad by to ani nevadilo, kdyby se podle jejich výsledků nezvaly kandidující strany do předvolebních debat v celostátních médiích a kdyby neexistovala pětiprocentní hranice, která sama o sobě má tendenci ovlivnit část voličů obávajících se, že by jejich hlas vyšel naprázdno. Ostatně posuďte sami, jak moc se liší výsledky jednotlivých kandidujících stran a koalic:

Piráti a Starostové.........................21,5 % (Median, 30. 6.) - 27,9 % (STEM, 13. 4.), odchylka 30 %
ANO...............................................19,4 % (Data Collect, 21. 5.) - 26 % (Median, 30. 6.), odchylka 34 %
Spolu (ODS, TOP09 a KDU-ČSL...16,6 % (STEM, 13. 4.) - 23, 5 % (Kantar, 18. 6.), odchylka 42 %
SPD..................................................8,0 % (Median, 30. 6.) - 13,0 % (Data Collect, 21. 5.), odchylka 63 %
ČSSD...............................................3,5 % (Kantar, 18. 6.) - 7,0 % (STEM, 13. 4.), odchylka 100 %
KSČM..............................................4,5 % (Kantar 18. 6.) - 6,2 % (Data Collect, 21. 5.), odchylka 38 %
Přísaha.............................................2,4 % (STEM, 13. 4.) - 6,0 % (Median, 30. 6.), odchylka 150 %
Trikolora a spol................................1,9 % (STEM, 13. 4.) - 3,5 % (Median, 30. 6.), odchylka 84 %

Pro ty, co mají alespoň základní znalosti o výběrových šetřeních, je jasné, že rozdíly přesahují hranice náhodné chyby. Do voleb je ještě daleko, ale jednu věc mohu garantovat: Skutečné výsledky voleb budou vypadat úplně jinak.

Voleb se letos zúčastní i Policie, jmenovitě Národní centrála proti organizovanému zločinu

Předvolební kampaň bude mít letos nového aktéra. Pro někoho možná trochu překvapivě je jím Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která se rozhodla zasahovat proti kampaním frustrovaných Covidem-19. Policie bude vyhodnocovat a zpracovávat "desinformační kampaně". Kvůli Covidu-19 se totiž podle ní nekonají extremistické akce dříve obvyklé. (Ony se nekonaly ani před Covidem, ale to je zřejmě pro NCOZ zanedbatelný detail). Tyto extrémistické akce prý nahradila veřejná shromáždění frustrovaných a negativně ovlivněných vládními opatřeními. Dochází k polarizaci a k legitimizaci desinformace a konspirace. (Desinformace a konspirace je přitom vše, co nekonvenuje s vládní marketingovou kampani ve prospěch výrobců vakcín, respirátorů a testů). Terorismus zastavila opatření proti cestování mezi státy. (Nevzpomínám si sice na žádný prokázaný teroristický čin v ČR spáchaný cizinci za posledních 10 let, ale to bude pro NCOZ také jen podružný detail). Terorismus se podle NCOZ nyní odehrává na Facebooku. (Tohle je mediální perla roku!).

A ještě jedna věc mě napadla. Nemá snad toto specifické angažmá Národní centrály proti organizovanému zločinu v předvolební kampani poukázat na to, že české volby mají cosi společného s organizovaným zločinem?

Zdroje: