V neděli byly zveřejněny výsledky voleb do Evropského parlamentu a na sociálních sítích nastalo zděšení. Tak jsme se dozvěděli, že prakticky nastal konec světa: vládní koalice oslabila, do Evropského parlamentu se vrátili čeští komunisté a pronikly do něj různé další "antisystémové" (čti: podezřelé a nežádoucí) živly.

Bohužel jsem byl zděšen také, ale na rozdíl od vyplašených agitátorů na twitteru a v masmédiích z faktu, že všechno zůstane při starém. Na EU-úrovni k žádné změně kurzu nedošlo, a zřejmě ani nedojde. Ta více než třetina českých voličů, která se obtěžovala jít k eurovolbám a hlasovat, většinově rozhodla o těchto důležitých věcech:

  • 17 z 21 europoslanců bude bezvýhradně podporovat Izrael v jeho totální válce proti Palestincům;
  • 16 z 21 europoslanců bude pro pokračování války na Ukrajině až do trpkého konce;
  • 16 z 21 europoslanců bude podporovat NATO a zřízení jeho základen u nás;
  • 16 z 21 europoslanců bude pro pokračování politiky Green Dealu ničící evropskou ekonomiku;
  • 15 z 21 europoslanců se nepostaví proti rostoucí cenzuře a omezování lidských práv v EU;
  • 13 z 21 europoslanců bude podporovat přijetí eura;
  • 12 z 21 europoslanců bude hlasovat pro novou "liberální" evropskou komisi.


Jistěže se můžeme dočkat nějakých překvapení, ale toto je bohužel obecná linie. Z tohoto pohledu, ač to vypadá, že volby dramaticky změnily situaci, se vlastně žádná velká změna nekoná. Poměr euroskeptiků a eurohujerů se v české delegaci v podstatě nezměnil a Ursula von Leyenová si může brousit zuby na své druhé funkční období. Jediné, co by opravdu mohlo změnit směřování EU, jsou předčasné parlamentní volby v zemích, kde eurohujeři utrpěli drtivou porážku. Ve Francii již byly vyhlášeny, ale zde je ústavně dán prezidentský režim. Takže Macron může zemi řídit dál v zájmu Rothschildů a spol. V Německu se po parlamentních volbách volá, ale koalice má jeden rok na další destrukci státu. Scholz by se měl pochlapit a pustit kormidlo, protože všichni v Německu ví, že ve skutečnosti přestal tento Titanik řídit.

Abych však nebyl příliš pesimistický. Lavina se dala do pohybu. Bude to ještě chvíli trvat, než nabere rychlost, ale pak se před ničím nezastaví.