U islandského soudu spěje ke svému závěru přelíčení s bývalým islandským ministerským předsedou Geirem Haardem. Haarde je prvním vedoucím představitelem suverénného státu, který je souzen kvůli finanční krizi roku 2008, jež tehdy postihla velkou část světové ekonomiky.


Haarde se pro zemi s přibližně 330 tisíci obyvatel stal symbolem finanční a ekonomické bubliny, která po pádu tří hlavních islandských komerčních bank, následném pádu měny a inflačním šoku v roce 2008 připravila desetitisíce z nich o práci a domovy. Akcie na burze ztratily 90 procent své hodnoty. Země dospěla na pokraj bankrotu a musela požádat o pomoc MMF. Islandská krize měla i mezinárodní dopady - statisíce Holanďanů a Britů přišly o své peníze v islandských bankách a musely být odškodněny svými vládami.

Haarde je obviněn z nedbalosti, kvůli níž nezabránil finanční implozi, z níž se dosud tato malá ostrovní země nevzpamatovala. Bývalý premiér, kterého k odstoupení přinutila vlna veřejných protestů, obvinění odmítl, označil je za absurdní a nazval je "politickou perzekucí". Trvá na tom, že zájmy Islanďanů byly jeho prioritou, že vládní úředníci a regulátoři se snažili ze všech sil a z krize obvinil banky. "Mé svědomí je čisté", řekl.

Zvláštní soudní tribunál Landsdomur byl svolán poprvé v historii od svého založení v roce 1905. Podle některých islandských komentátorů svědectví přednesená před soudem ukazují, že skutečným vládcem Islandu nebyla islandská vláda, ale velké islandské banky. Vynesení verdiktu soudu se očekává někdy na přelomu dubna a května.

Celý případ je nebezpečný precedens pro státníky v dalších zemích s podobnými problémy. Oficiální média o něm informují jen velmi útržkovitě.


Zdroje:
Twitter
www.counterpunch.org
uti.is