Strana svobodných se dostala do europarlamentu s jedním zástupcem. Petr Mach už tedy zakotvil ve vysoké politice. Teď můžeme sledovat, co tento dravý politik bude na scéně provádět a doufat, že se občané nenechají jen tak oklamat svůdnýma očima, vzhledem a mladickou tváří. Tento muž má ambici vybudovat nejsilnější pravicovou stranu a kdoví, co ještě. Na Novinkách nás zaujal článek s názvem Je to blbý, máme tam Macha, bojí se ODS. Hlavní pointou článku je strach šéfa ODS Petra Fialy, který by rád kromě TOP 09 spolupracoval také se Stranou svobodných občanů. Mach jako její předseda však spolupráci s ODS odmítá. Kdysi vládnoucí politická strana již pomalu, ale jistě odchází ze scény. A pakt s rozpadající se stranou nemá smysl, neb Mach dobře ví, která bije. Koho zajímá tato mechanika moci, ať se podívá na tematické číslo Jak funguje Česko III. aneb Loutkovodiči v zákulisí. Machovy iniciativy se týkala tato část.

e-republika wrote:
Problém těchto malých partají jako chovné stáje velkokapitálu je jasný. Fungují jako náhradník v momentu, kdy ANO nebo TOP09 selže. Pak nastoupí tyto bizarní malé strany, které vlastně ani neusilují o příliv nových členů, protože ti by mohli zvrátit pečlivě dané koníky, kteří jsou placeni za to, aby strana vykazovala vnější činnost. Viz např. Machovci, Bursíkovci, Bobošíci, Okamurovci, Paroubkovci apod. Pokud první vlna klekne, oligarchie má funkční zálohy v těchto druhořadých uskupeních, které lze okamžitě nasadit do parlamentního boje.


Tento pán mne skutečně zaujal, viz Nezaměstnanost z pohledu některých českých politiků. Z hlediska sociální pracovnice mne děsí Machův nápad totálně deregulovat trh práce. Zavedením korporátního otroctví vytvoříme prostor pro diktaturu jednoho procenta a přitom si zničíme stát.

Žák a jeho učitel

V citovaném článku jsme upozorňovali na Machův „ozdravný mechanizmus“, tj. záměr totálně deregulovat trh práce zrušením Úřadů práce a nechat svobodně řádit otrokářské pracovní agentury. Podle Macha jsou totiž Úřady práce k ničemu. Navrhuje naopak podporovat práci na různorodé dohody či ústní úmluvy. Toto korporátní otroctví je mnohem produktivnější. Macha stát upřímně nezajímá a z těch ušetřených miliard velkokapitálu na daních mu nějaký ždibec na partaj jistě přijde.

Proto nijak neudivuje, že za Machem stojí exprezident Václav Klaus, známý svým euroskepticismem a amnestií tunelářů. Mach byl žákem Klause, vždyť od tohoto pána nepřímo pobíral plat. Od roku 1999 působil jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a dále pracoval jako Klausův poradce pro ekonomiku až do roku 2009. Tehdy založil Svobodné a u svého zaměstnavatele Klause dal výpověď.

Co Klausův žák chce a po čem touží

Moc je to, co by každý politik rád ochutnával a naplno. Mach byl v průběhu 10 let ovlivněn Klausovým myšlením i jednáním. Zdravá kritika Evropské Unie, ekonomiky a našeho členství není na škodu a děláme ji na tomto webu celkem pravidelně. Jiná věc jsou Klausovy názory a styl jeho politiky, která ztroskotala na plné čáře. Pokud má tedy Mach za sebou učitele Klause, duchovně-morální vyvýšení českého státu, jak o to usiloval Václav Havel, z toho jistě nekouká. Mach se po skončení evropských voleb podle ČT chce stát nejsilnější pravicovou stranou.

Petr Mach wrote:
Mandát v evropském parlamentu je pro nás začátkem toho našeho úsilí a chceme teď významně začít ovlivňovat dění v České republice a Svobodní mají ambici stát se skutečně nejsilnější stranou na pravici a přinést do politické scény v České republice i odlišnou jinou kulturu. Všechno je teprve začátek.


Strana svobodných se dostala do europarlamentu s jedním zástupcem. Tím se tento pán dostal jak ke slušnému platu, tak i k vysoké politice, včetně té lobbistické v Bruselu. Teď můžeme sledovat, co tento dravý politik bude na scéně provádět. Nejspíš budeme zase mít pěkných pár let o čem psát.