Golanské výšiny patří Sýrii a byly protiprávně anektovány Izraelem. Ten v roce 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, který rozšířil izraelské právo a správu nad nimi a de facto je anektoval (1200 km2). Tento krok byl odsouzen Radou bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, která zákon prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek. Po postupném vyhnání "bílých helem" OSN, které měly dohlížet na dnes již neexistující příměří, začíná nové kolo boje. Izrael musí vybudovat nárazníkové pásmo, je to otázka přežití na nezákonně okupovaných Golanech. Již několikrát jsme psali, že Izrael válkou Golany dobyl a válkou je zase ztratí. Místo OSN sem tedy přijdou žoldnéři. Jací? No přece mezinárodní teroristé bojující proti Asadově armádě. A Izraeli je úplně jedno, jakého ražení budou.

O sestřelení syrské stíhačky 21. 9. 2014 nad Golanami se už dávno nemluví. Podle izraelských zdrojů byla stíhačka sestřelena po proniknutí pouhých 800 m nad okupované pásmo Golan, které Izrael drží v rozporu s mezinárodním právem. Stíhačka Sýrie tedy podle mezinárodního práva operovala nad svým výsostným územím a byla sestřelena. Trosky letounu spadly mimo okupované Golany do části patřící Sýrii. Vojensky tedy Izrael vede na okupovaných Golanech 1:0. Ale jak dlouho?

Klíčový článek najdete v seriálu Fakta o Sýrii (Fakta o Sýrii XX. aneb Izrael začne sklízet, co zasel). Z článku vyjímáme důležitou mapu, která se dnes postupně naplňuje. Stratégové sní o tom, že na Golanech vytvoří nárazníkovou zónu teroristických bojůvek, které budou chránit Izrael a budou trvale ničit syrskou ekonomiku. Článek Fakta o Sýrii XVII. aneb komedie v Ženevě ukázal mapu oněch mytických "Buffer Zones", která jsou nyní už pouhým zbožným přáním, alespoň co se pohoří Kalamún týče. To už dnes plně ovládá Hizballáh a vytlačil odtud poslední pravidelné jednotky vraždících povstalců. Tím chrání zdejší křesťany ve městech jako Malúla.Izrael má opravdu starosti, protože jím podporovaní teroristé z al-Núsry začínají dostávat mohutně na zadek. A ten je třeba zašít, když je třeba. Proto mají teroristé operující v nárazníkovém pásmu Golan kontrolovaných Izraelem také právo na plné zaopatření v izraelských nemocnicích. Viz toto video.


Mezitím se Jordáncům podařilo plně ovládnout hnutí al-Núsra, které se tím pádem zařadilo mezi umírněné uřezávače hlav, a má právo na naši podporu v nekonečném boji za demokracii v Sýrii. To by vyžadovalo podrobnější analýzu. Ale v kostce lze říci, že hnutí je nyní řízeno z Jordánska. Také duchovní autority tvoří imámové z této země, kteří jsou plně oddaní džihádu. CIA má v Jordánsku hlavní výcvikové tábory pro boj v Sýrii. Je logické, že tato země bude velice brzo hlavním místem teroru a bombových útoků. Kdo s terorem zachází, ten s ním také schází, jak jsme již mnohokrát říkali. To pochopitelně platí i pro Evropu.

Podrobná mapa bojů kolem Golan nyní vypadá následovně. Podle množství zelené barvy povstalců a teroristů vidíte, že zde ještě bude hodně bojů. V nárazníkové zóně kontrolované Izraelem a jeho proxy-spojencem, teroristy z al-Núsry, je celkem živo. Jenže toto okupované území oficiálně a právně patří Sýrii, která na rozdíl od Izraele a Západu nemá ráda dokonce ani umírněné uřezávače hlav, které nyní oficiálně podporuje USA a EU. Takže Sýrie, Írán a Hizballáh, tři hlavní spojenci bojující proti teroristům ze Saúdské Arábie, Kataru a Evropy, začali bojovat proti al-Núsře hned za nárazníkovým pásmem Golan, tedy v oblasti syrského hraničního přechodu Kunejtra. Toto pásmo přímo kontrolují teroristé z al-Núsry pod vedením okupační mocnosti Izraele. Hlavní velení al-Núsry se nyní rekrutuje z Jordánska, kde jsou hlavní výcvikové tábory žoldnéřů placené Saúdy a USA. Sýrie ztratila v Kunejtře za posledního půl roku skoro 80 % území, které v rámci operace "buffer zones" dobyla al-Núsra nepřímo podporovaná Izraelem a USA. Po ztrátě strategické výšiny Tel al-Hara přešla SAA do protiútoku. Začala z tohoto území postupně vytláčet teroristy a zahraniční žoldnéře. Pochopitelně za pomoci taktéž zahraničních žoldnéřů z Hizballáhu a Iránu. Jenže pozor, toto dělali na svém vlastním území, které dobývali zpět.Izrael reagoval klasicky, jako je na Blízkém východě zvykem. Kdo se vám nelíbí, toho vyhodíte do vzduchu pomocí atentátu. Izraeli se atentát na čistě syrském území opravdu povedl. Vyhodili do vzduchu 5 důležitých bojovníků Hizballáhu, generála íránských Revolučních gard a zranili jednoho ruského poradce. Minimálně ty poslední dvě položky je přijdou dost draho. S Hizballáhem už mají nevyřízené účty za prohranou válku v jižním Libanonu v roce 2006, tam se jen vrší nevyřízené položky.

Klíčové je dobytí vrchů kolem oblasti Deir al-Adas, která kontroluje přístupové cesty ke Kunejtře v Golanech. Zde operuje nová teroristická parta nazvaná al-Failaq al-Awal, kterou si pro vlastní účely složili pilný Izrael a Jordánsko, a to více méně z al-Núsry. Jejich úkolem je chránit slavnou „buffer zone“, aby se SAA nedostala přímo ke Golanům. Aby to nevypadalo, že Izrael podporuje teroristy přímo, znepokojení Drúzové, kteří mají přímé kontakty s těmito teroristy, se obrátili na Izrael s prosbou o tzv. „ochranu území“. Žijí celou dobu v okupovaném pásmu, Izrael jim poskytl ohromné výhody a prakticky si je zavázal jako vazaly. Nyní budou musel vzít rozum do hrsti. Jejich pozice mezi dvěma mlýnskými kameny a s teroristy na zahrádce není příliš záviděníhodná. Modré přilby již tuto oblast vyklidily, hlavně po posledním únosu vojáků OSN, blahovolně sledovaném Izraelem, za výkupné al-Núsře.

Zatím vládne u Golan celkový klid. Izrael zde drží svou odnož islámských teroristů v dobré bojové kondici. Jak vidíte na videu, dobrému reportéru stačí jediná vtipná otázka, a rozmete celou propagandu Izraele ohledně Golan.


Jistěže Izraelci neléčí raněné teroristy, jen "oběti války v Sýrii". Jenže místo normálního demografického rozložení žen a dětí je zde na oddělení 90 % mladých chlapů s průstřely. To se pak vojenskému doktorovi-humanistovi těžko něco vysvětluje a raději vyhodí reportéry z nemocnice pryč. Očekávejme na Golanech další boje až po dokončení velkých ofenzív v Aleppu a v Latákiji a po dočištění Damašku. Určitě se do nich zapojí Írán a Hizballáh, kteří s velkou radostí pomohou Sýrii dobýt nazpět své ztracené území. Zde je válka nevyhnutelná a všichni aktéři to dobře vědí. Jde o nová naleziště ropy na tomto území, které hodlá drancovat Izrael, o nesmírně cenné zásoby spodní vody, které taktéž zabral pro sebe, a o kontrolu výšin, které strategicky ovládají Izraelci.


Článek vyšel v tematickém čísle Dvě skryté války Izraele (2015-10). Toto tematické vydání bylo financováno díky Vašim darům na rozvoj webu. Děkujeme! Redakce a spolek e-republiky.