Trumpovo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) se rozhodlo zřídit databázi veřejných aktivit, "nálad", zpravodajských publikací a osobních informací stovek tisíců novinářů, blogerů a "mediálně vlivných osob" z celého světa. Projekt byl zveřejněn 3. dubna na vládní webové stránce Federálních obchodních příležitostí, na níž byla zveřejněna poptávka soukromým dodavatelům na správu projektu.

"Služba pro sledování médií" poskytne DHS "nepřetržitý přístup k mediální databázi" chráněné heslem, která bude zahrnovat "novináře, redaktory, korespondenty, vlivné lidi ze sociálních médií atd."

Neexistují žádná omezení ohledně toho, kdo bude umístěn v databázi nebo jaké informace by měla obsahovat. Pokyny uvádějí, že "databáze poskytne na každou vlivnou osobu kontaktní údaje a veškeré další informace, které by mohly být relevantní." Vzhledem k tomu, že tento stručný popis konkrétně odkazuje na "nálady" vydavatelů, "relevantní" informace nepochybně zahrnují politické názory a kontakty žurnalistů, osobní vztahy a další.

Dokument obzvláště požaduje schopnost sestavovat seznamy novinářů a publikací, přičemž ji upřesňuje jako "schopnost vytvářet seznamy médií založené na frekvenci, umístění, typu a velikosti média a role novinářů".

Neomezený rozsah tohoto programu je vyjádřen v části "cíle", která vyžaduje monitorování "veškerého mediálního zpravodajství souvisejícího buď s DHS, nebo s konkrétní událostí." Databáze musí sledovat informace od více než "290 tisíc globálních zpravodajských zdrojů", včetně "online, tisku, vysílání, kabelové TV, rozhlasových, komerčních a průmyslových publikací, lokálních zdrojů, médií v rámci jednoho státu i těch mezinárodních, tradičních zpravodajských zdrojů i sociálních médií. Sledování zpravodajství bez omezení (bez horního limitu)."

Je zřejmé, že přestože dokument požaduje sledování zpráv ve více než 100 jazycích, výslovně uvádí pouze jazyky, v nichž se hovoří v Sýrii a na Středním východě, v Rusku a Číně, tedy v oblastech, které byly ve žhavé současnosti označeny za cíl diplomatické a vojenské agrese. Databáze musí obsahovat "zpravodajské zdroje psané v arabštině, čínštině a ruštině" a "umožnit přístup k anglickému překladu tohoto zpravodajství v rámci mobilní aplikace."

DHS byla vytvořena vládou George W. Bushe v roce 2002 a stala se oporou v domácí represi jako součást podvodné "války proti teroru". Ovládá celníky, pohraničníky i tajnou službu. Nyní stojí v jejím čele Kirstjen Nielsenová, bývalá personální šéfka dnes už penzionovaného generála námořní pěchoty Johna Kellyho, který byl vedoucím DHS předtím, než byl nominován do funkce šéfa Trumpova štábu. Nielsenová byla předtím Bushovou zvláštní poradkyní a vrchní ředitelkou bezpečnostní rady Bílého domu.

Novináři, kteří již byli uvedení v databázi, byli přitom zadrženi a vyslýcháni po překročení americké hranice, pokud ve svých vyjádřeních kritizovali Trumpovu vládu. DHS loni v září oznámila, že začala shromažďovat informace na sociálních médiích s cílem zpracovávat výsledky o všech imigrantech - včetně držitelů zelených karet a stálých obyvatel - z Facebooku a Twitteru. Na databázi bude dohlížet Ředitelství pro národní ochranu a programy, což je odbor DHS, který dohlíží na kybernetickou bezpečnost a komunikaci.

Vzhledem k ohrožení demokracie a práv žurnalistů, které tato nejnovější odhalení prokázala, je obzvláště pozoruhodné, že v korporátních médiích se o nich příliš nepsalo. Z hlavních masmédií se po zveřejnění zprávy v Bloomberg Law z 5. dubna 2018 obtěžovaly zveřejnit tuto zprávu jen CBS News a Forbes. New York Times, údajně "noviny založené na faktech", MSNB ani Washington Post o této věci nepsaly.

Pokud by však špehování v takovém rozsahu bylo iniciováno Putinovou vládou v Rusku, jenom ztěžka si lze představit ten povyk, který by se spustil na stránkách všech těch Timesů, Postů a dalších korporátních kanálů. Bylo by to předkládáno jako nejnovější důkaz hanebných aktivit Kremlu, který chce ovlivňovat veřejné mínění po celém světě a podkopat demokracii v USA.

Přitom komentátoři a editoři NYT a WP, které fungují jako clearingové centrum americké vládní propagandy, berou jako přirozenou věc, že americká vláda chce monitorovat a sestavovat seznamy názorů žurnalistů v USA i po celém světě. Tato média jsou v současné době zapojena do zuřivé kampaně pod vedením Demokratické strany a zpravodajských agentur, která ospravedlňuje cenzuru internetu a alternativních zpravodajských zdrojů, zejména socialistických a levicových publikací jako boj s "falešnými zprávami" a obranu "oficiálních zpráv". Trvají na tom, že jedinými legitimními informačními zdroji jsou stránky korporátního tisku.

Zdroj: WSWS.org
Překlad: Aleš Macháček

Více Forbes


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!