Možná si ještě někteří z vás pamatují na animovaný seriál o rodině Smolíkově. Z neobyčejných příhod obyčejné maďarské rodiny jsme jako děti nevynechali snad jediný díl. Nemám přehled, jestli se tento seriál vysílal i po roce 1989, ale velmi bych se u televizních dramaturgů přimlouval za jeho vytažení z archívů. Je to totiž nejen zábavné, ale i velmi inspirující pro dnešní dobu. Posuďte sami na základě následující epizody z řady Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka (Mézga Aladár különös kalandjai, Maďarsko, 1972, József Nepp a kol.), v němž se Ládínek Smolík se svým mluvícím psem Zorrem vydává na svoji další pouť vesmírem. Za velmi dramatických okolností přistává na Planetě zločinu, je oloupen o svoji kosmickou loď a musí vynaložit veškerý svůj důvtip a dovednosti, aby se šťastně vrátil domů dřív než zbytek jeho rodiny ze sledování detektivky u souseda Halíře:


Toto je klíčový dialog mezi ochránci zákona a Vladimírem Smolíkem:

-Na naší planetě se totiž každý jednoho dne stane zločincem. Všichni obyvatelé jsou rozdělení do 3 kategorií: a) zločinci, b) pronásledovatelé, c) oběti. Jednou v roce, v den kdy vzpomínáme památky Dne zesnulých, jsou příslušníci těchto tří kategorií povinni vyměnit si své role.
-Jak to?
-Pronásledovatelé se změní ve zločince a zločinci v oběti.
-Aha, něco jako cyklická výměna...


Není to báječný popis toho, co se stalo v naší zemi po roce 1989? Z ochránců zákona se stali zločinci a ze zločinců oběti. A co oběti? Ty, které přežily, se změnily v pronásledovatele, a aby jich na specifickém trhu naší planety zločinu nebyl nedostatek, přivážíme si je ve velkém z blízkého i trochu vzdálenějšího zahraničí.

Když tak pozoruji cvrkot kolem demonstrací "Milionu chvilek pro demokracii", nemohu se vyhnout dojmu, že tentokrát se jedná o pokus vynechat z cyklické výměny jednu skupinu. Zločinci a pronásledovatelé si pouze vymění svá místa, oběti si budou muset dalších dvacet až třicet let počkat.

A ještě jedna citace je pro dnešek symptomatická:

Jestli se nemýlím, znamená to, že moci na této planetě se zmocnili autoři detektivek. Všechno se děje tak, jak to oni napíší. Musíme najít jejich sídlo, bude to patrně vydavatelství...


Za ony autory detektivek si jistě každý dosadí někoho podle svého gusta. Za mě jsou to ti, kteří z pozadí ovládají naše vydavatelství médií a především měny.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!