Od středy dopoledne minulého týdne začaly V severní Kalifornii hromadné výluky elektřiny, dodávané firmou PG&E Corporation. Tyto výluky jako prevenci před požárem zasáhly přes dva miliony lidí. Rozhodnutí o přerušení elektřiny bylo učiněno zcela v tajnosti, když si vedoucí pracovníci spočítali, že v případě požáru by čelili větší daňové odpovědnosti. S vědomím, že mají regulační schválení státní komise pro veřejné služby v Kalifornii (CPUC), která vytvořila rámec pro praxi hromadného vypínání proudu, společnost PG&E shledala tento způsob jako finančně bezpečnější.

Přesto všechna tyto opatření vypuklo v Kalifornii šest požárů. Přesnou příčinu různých požárů je teprve třeba určit, ale hasičský sbor v Los Angeles oznámil, že vyšetřovatelé požárů citují svědka, který viděl jiskry a plameny z elektrického vedení poblíž jednoho z ohňů. To pravděpodobně znovu poukazuje na monopol Southern California Edison (SCE), který zahrnuje metropolitní Los Angeles a jižní oblasti Central Valley. Součástí SCE je i společnost PG&E. Tato společnost je soudně odpovědná za požáry neudržováním základních bezpečnostních opatření, včetně nekácení porostu pod elektrickým vedením a zanedbáním infrastruktury.

Aktuálně se tedy přihlásila do konkurzního řízení poté, co jí byla pravomocně přiznána právní odpovědnost za řadu požárů, včetně toho nejsmrtelnějšího a nejničivějšího v historii státu v loňském Camp Fire, o kterém jsem psal ZDE.

Takže zase hoří, požár Saddleridge Fire na severu Los Angeles, který zasáhl rozlohu 7 965 akrů (asi 3 200 ha) a donutil 100 000 lidí k evakuaci, požár Sandalwood v Riverside, také v jižní Kalifornii, který postihl 1 011 akrů a zabil dva lidi z nespecifikovaných příčin, včetně 89letého Loise Arviksona. Ostatní čtyři požáry jsou všechny menší než 500 akrů a lokalizované.

Zatímco státní úředníci, jako je představitelka CPUC Elizaveta Malashenko a demokratický guvernér Gavin Newsom, hlasitě obviňovali PG&E za odstávky proudu, Demokratická strana ve skutečnosti po desetiletí neúnavně pracuje na podpoře všech monopolů a jejich schopnosti maximalizovat zisky. Newsom letos v červnu podepsal tzv. zákon o požáru, který "poskytl 21 miliard dolarů na ochranu SCE a SDG & E před insolventností". Pokud PG&E do června 2020 zbankrotuje, bude mít nárok i na tento nouzový fond. PG&E, SCE a SDG & E po celá desetiletí místo zdokonalování infrastruktury a tím snižování rizika požárů snižovali mzdové náklady tím, že rušili projekty ořezávání stromů a odstraňování vegetace, což umožnilo, aby se suché dřevo nahromadilo kolem tisíců kilometrů dřevěných elektrických sloupů.

Zatímco Bagdádí umírá jako pes psí smrtí (cit. US presidenta) pod střelbou amerických zbraní v Sýrii, v Kalifornii dochází k uhoření řadových občanů, kteří měli tu smůlu, že byli zákazníky energetických monopolů. Smrt občana v nemocnici, kterému došel kyslík před nastarováním generátoru, k nim můžeme přičíst.

Zdroj: WSWS


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!