Nedávno jsme psali o skončených volbách delegátů do parlamentu a nyní začal sjezd Zelených v Hanoveru. Celkem 800 delegátů je rozhodnuto korigovat úsporný program vlády a sehnat hlasy umírněných levicových voličů. Hlavním tématem debat se stala kritika programu Hartz-IV. Sjezd směřuje k usnesení, aby podpora stoupla z nynějších 374 euro na 420, což by státní pokladnu stálo 2,5 miliard Euro. Podobný požadavek zvyšuje minimální mzdu o 8,50 Euro, což naopak ušetří sociálním službám 1,5 miliardy. Současně by se měla zvýšit maximální daňová sazba ze 42 na 49 % pro příjem od 80.000 Euro ročně. Další sazbou je daň na luxus ve výši 1,5 %, která by do kasy měla přinést během 10 let zhruba 100 miliard euro. Dědická daň se má podle sjezdových delegátů zvýšit o polovinu. Předseda strany Cem Özdemir prohlásil, že Zelení se musí začít profilovat jako sociální strana.

"Existuje příliš mnoho občanů, kteří jsou mimo a kteří ztratili možnost mluvit do veřejných věcí." (Předseda Strany Zelených, Cem Özdemir)

Zelení trvají na spravedlivějším progresivním zdanění a na růstu platů u nejnižších příjmových skupin, aby se nastartovala spirála spotřeby a tím i ekonomického růstu.

Dynamika německých ekologů kontrastuje s marasmem českých Zelených. Zničila je Bursíkova machiavelistická politika, účast na vládních koaličních zlodějnách a zrada ekologického a sociálního programu. V tomto Bursíkově dědictví tak či onak pokračuje současné vedení. Z původního radikalismu a sociálním akcentu nezůstalo nic. Voliči to vycítili a houfně odešli k nově se formující Pirátské straně, popřípadě ke komunistům. Pouze na Liberecku zaznamenali Zelení zásadní úspěch, protože se spojili s disidenty jako Jan Korytář (Změna pro Liberec), které Martin Bursík a Ondřej Liška ze strany vyloučili. Není divu, že ani za současného marasmu v české politice nepřibyly Zeleným jako jediné opoziční straně (!) protestní hlasy od znechucených voličů.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.