Až třetí krvavá provokace armády splnila cíl a rozpoutala občanský konflikt. O předešlých provokacích armády viz článek Egyptská armáda nařídila vraždit pokojné demonstranty. Do uzávěrky tohoto článku je oficiální počet mrtvých a raněných Krvavé středy (14.8.) podle armádou kontrolovaného ministerstva zdravotnictví následující: 638 mrtvých a 3 994 zraněných. Mezi nimi jsou 3 zahraniční reportéři, ženy, děti, zastřelení dobrovolníci, kteří odnášeli raněné z bojiště a také 43 vládních vojáků. Podle prohlášení Muslimského bratrstva armáda zavraždila při demonstracích ve středu celkem 4 500 lidí v různých částech země, nejen v Káhiře.

1. Co se stalo?

Při třetí demonstraci se předtím umírnění muslimové už nenechali zabíjet jako ovce. Vzali s sebou zbraně, Molotovovy koktejly, stavěli barikády. Armáda využila jejich militantního postoje k rozpoutání masakru. Následky masakru jsou následující.

 • V Alexandrii, Gíze a možná i v dalších městech po místních masakrech armády na pokojné demonstranty zaútočili přívrženci Bratrstva přímo na vládní budovy, zapálili je a napadali i zdejší úředníky.
 • Protože po vyhlášení výjimečného stavu velkou část provincií přímo ovládají generálové dosazení pučem, jde o faktické vyhlášení války. Demonstranti zaútočili na symboly vojenské okupace.
 • Prozatím mlčí uvězněný prezident Morsí a jeho slova budou rozhodující. Část vedení Bratrstva bylo zatčena a uvězněna, někteří z nich jsou možná už popraveni.
 • K situaci mlčí EU, NATO a pochopitelně USA. Západní státy formálně odsoudily masakr a lišácky vyslovily „znepokojení“ nad situací v Egyptě.
 • Generální tajemník NATO už takový diplomat nebyl a jasně řekl, že Egypt (rozuměji: armáda) je důležitým partnerem ve středomořském dialogu. Že vojenští pučisté doma vedou dialog střelbou demonstrantů do hlavy, to Západ příliš nezajímá.
 • Zdá se, že se zvedla vlna klasického sunnitského teroru známého ze Sýrie a Libye. Některé prameny uvádějí, že vypálení tří koptských kostelů (Minya, Sohag, Assiut) nemají na svědomí lidé z Bratrstva, ale výše uvedení teroristé. Jejich cílem je rozpoutat občanskou válku jako v Sýrii. Viz článek z 22. července Chystá se v Egyptě stejný scénář jako v Sýrii?

2. Kdo jednal a proč

Shrňme dosavadní postoje hlavních aktérů konfliktu.

 • Armáda se rozhodla, že podle všech blízkovýchodních a afrických tradic zavede vojenskou diktaturu s prozatímním požehnáním Západu a Izraele. Od nich už léta bere finanční úplatky, pardon, vojenskou a finanční pomoc za to, že se dodržuje mírová smlouva s Izraelem podepsaná v Camp Davidu. Za své mocenské výhody jsou generálové ochotni položit život jakéhokoliv Egypťana.
 • Bratrstvo se nechalo strhnout násilím armády a odpovědělo částečně také násilím. V příštím kole budou jistě postupovat taktičtěji a obezřetněji. Pravděpodobně i násilným odbojem, generální stávkou, možná jen aktivní politickou opozicí. Podporuje je asi polovina obyvatel, hlavně feláhů, kteří svou prací na venkově zásobují velká města.
 • Prozápadní občané svými demonstracemi pomohli armádě, podporované USA a EU, aby násilně svrhla legálně a demokraticky zvolenou vládu země. Odměnou za tuto zradu demokracie bude vojenská diktatura, drahota, hlad a možná i občanská válka. Problematická demokracie jim byla málo, tak budou mít více násilí. Přesně tak, jak si to sami vyvzdorovali.
 • Mobilizovali se teroristé džihádu, kteří se do neklidného Egypta vracejí poraženi ze Sýrie. Jejich brutalita bude násobena vztekem z porážky v sousední zemi. O vztahu Bratrstva k Sýrii si přečtěte zejména článek Fakta o Sýrii (V.).
 • Koptové budou muset v nastalé občanské válce masově emigrovat už nejen z venkova, ale i z Káhiry a z Alexandrie. Západ dostane další vlnu politických a náboženských uprchlíků. Dobře vědí, co se stalo v Američany zdevastovaném Iráku a co se nyní děje v Sýrii.
 • Generálové sice dostanou americké zbraně a dolary a pomoc NATO, ale to jim dlouhodobě k ničemu nebude. Jsou zkorumpovaní mocí a nevidí realitu. V zemi drží rozhodující výrobní kapacity, hotely a nyní i celé provincie. Ale rozpoutali občanskou válku a ta je smete. Hněv všech aktérů, tj. liberální i muslimské části obyvatel, se již otočil proti nim.

A následně se hněv všech Egypťanů obrátí i proti Západu, který těmto vrahům v uniformách aktivně pomáhá svou pomocí a mlčením ke zločinům. Tím se podruhé v krátkém čase naplňuje scénář Sýrie. Počkáme si, co v této situaci udělá Rusko, současný vítěz konfliktu v Sýrii.