Na pondělní rutinní tiskové konferenci čínského ministerstva zahraničí (14.3.) mluvčí ministerstva vyvrátil nekonzistentní a chybné odpovědi USA ohledně biologických laboratoří na Ukrajině a vyzval k úplnému objasnění biologických vojenských aktivit USA na Ukrajině i mimo ni. Reportér BBC ale mínil, že tvrzení USA naznačují, že jejich tajný výzkum zahrnující viry na Ukrajině nemá nic společného s armádou. Mluvčí ministerstva Čao Li-ťien přímo poukázal na to, že dosavadní reakce USA na tuto otázku byly rozporuplné a matoucí.

Podle dohody mezi USA a Ukrajinou z roku 2005 jsou zástupci amerického ministerstva obrany oprávněni účastnit se všech činností souvisejících s ukrajinskými zařízeními. Ukrajina má zakázáno zveřejňovat informace, které USA označí za "citlivé". Podle podání USA na zasedání smluvních stran Úmluvy o zákazu biologických zbraní (BWC) v roce 2021 mají USA na Ukrajině 26 laboratoří a dalších spolupracujících zařízení. Nemůžeme si pomoci, ale ptáme se:

  • Poslaly USA na Ukrajinu vojenské týmy, nebo ne?
  • Jaký je přesně rozsah jejich činnosti?
  • Kolik je tam těchto smluvních zařízení?
  • Jaké citlivé informace v oblasti veřejného zdraví se nesmějí zveřejňovat?
  • Ví Ukrajina, co Spojené státy dělají na jejím území?


Výřez z brífinku ruského ministerstva obrany, který ukazuje biolaboratoře sponzorované USA na ukrajinském území. Foto: Ministerstvo obrany RF

Z veřejně dostupných informací vyplývá, že na Ukrajině fungovaly desítky biologických laboratoří na objednávku amerického ministerstva obrany. USA do těchto laboratoří investovaly více než 200 milionů dolarů. Americký výzkum byl zaměřen na vytvoření mechanismů pro tajné šíření smrtících virových patogenů.

Ruští představitelé uvedli, že Rusko našlo na území Ukrajiny více než 30 biologických laboratoří spojených s USA a že příslušné důkazy byly urychleně zničeny. Ale byly nalezeny stopy moru, antraxu a dalších patogenů, zatímco USA zpočátku informace o svých laboratořích pro biologickou válku na Ukrajině odbývaly jako "falešné". Dne 8. března však náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová připustila existenci "zařízení pro biologický výzkum" financovaný USA na území Ukrajiny.

"Pokud jsou informace zveřejněné samotnými USA nekonzistentní a plné mezer, jak může mezinárodní společenství věřit, že USA plní své závazky vyplývající z Úmluvy o zákazu biologických zbraní (BWC)?" prohlásil čínský mluvčí. USA jsou jedinou zemí, která se staví proti zřízení ověřovacího mechanismu BWC. Současně USA již desítky let obviňují ostatní země z nedodržování smlouvy a dokonce proti těmto zemím uplatňují sankce z pozice síly: "Když se to ale týká USA, tak se vyhýbají kontrole, což je typický americký dvojí metr," řekl Zhao.

Mluvčí vyzval USA, aby zodpovědně a v plném rozsahu objasnily své biologicko-vojenské aktivity na svém území i mimo ně a přestaly se bránit zřízení ověřovacího mechanismu pro BWC. To by pomohlo obnovit důvěru mezinárodního společenství v dodržování mezinárodních závazků ze strany USA a pomohlo by také zvýšit úroveň globální biologické bezpečnosti.

Světová zdravotnická organizace "důrazně doporučila" ukrajinskému ministerstvu zdravotnictví, aby bezpečně zničilo "vysoce nebezpečné patogeny", které by se mohly nacházet v laboratořích veřejného zdravotnictví v zemi, a zabránilo tak jejich "případnému úniku".


Zdroj článku: Chinese FM raises six key questions on US bio labs in Ukraine, demanding truth


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!