Zveřejnili jsme převzatý rozhovor úřadujícího starosty Berďjansku Alexandra Fedoroviče Saulenka:

Starosta přišel uprchlíkům rozdávat humanitární pomoc a přímo je podpořit. Přepsali jsme reportáž Russian RT, 31. března 2021. Originální odkaz (ZDE) si ale na standardním prohlížeči nepustíte. Místo něj si přečtete chybovou zprávu: „K serveru na adrese russian.rt.com se nepodařilo připojit“. Cenzura je realita dnešní doby, a to jak na tzv. Západě, tak i na Východě. Jenže cenzor nesmaže svět kliknutím na klávesnici, to zatím dokáže jen velmi omezený okruh mocných. Fakt, že někomu cenzor nasadí klapky na oči, ten nesmaže ani nepohodlné lidi, ani nezastaví světové dějiny. Realita dneška potřebuje trochu více informací, takže odkryjeme pokličku na malém kousku vojenské mapy.


Na tomto videu vidíte, jak Berďjansk opustila ukrajinská armáda a jak město žije nyní. Můžete sami přesvědčit, že toto město mělo štěstí. Nebylo vybráno jako opěrný bod marné obrany Ukrajiny, proto neskončilo v ruinách. Mariupol takovou kliku neměl, vybrat si nemohl. Vrtošivé není štěstí, ale rozhodnutí válečných velitelů. Obě města na pobřeží Azovského moře od sebe dělí 100 kilometrů. Město je plné uprchlíků, což ukazuje tato výpověď z Mariuopolu.


Tento muž přežil a zachránil svou rodinu. Ale ztratil všechen majetek, který vybudovala jeho rodina za celé generace. Jeho svědectví do ČT asi nikdo nedá, bezmoc jedince proti nesmyslnému rozhodnutí politiků je z toho až příliš zřejmá. Je vděčný za záchranu života a zajištění základních potřeb. Co bude dělat dál, to zatím neví. Žije z humanitární pomoci a bude se muset postarat o zachráněnou rodinu. Žije ve městě, které před zničením zachránilo rozhodnutí ukrajinských vojenských velitelů, že ustoupí. Starosta Berďjanska Alexandr Fedorovič Saulenko měl po změně státních nadřízených krátký nástupnický projev. Jsou to jen dvě minuty a stojí za poslech.Jednání obyčejných lidí tvoří dějiny a začíná u vlastní rodiny, místa, kraje a nakonec i celých států. Program obnovy normálního života je běh na dlouhou trať. Citujme z výše uvedeného rozhovoru na e-republice.

Rosgvardia (ruská okupační armáda) zatím pracuje v ulicích, pak budeme tvořit dobrovolnické brigády, které pomohou udržet pořádek. Lidé v Berďjansku jsou však klidní a svědomití. V našem městě nedošlo k žádným případům rabování a vloupání do obchodů.


V Berďjansku začali dobře. To už není náhoda, tady je zřejmá schopnost kolektivně jednat ve prospěch celku. Město přežilo a má šanci vyhrabat se ze dna. Je nutné začít budovat důvěru v instituce od základů. Jednat s novou okupační správou, s obyvateli města, vytvořit všechny potřebné agendy znovu jako náhradu za ty ukrajinské zničené. Město bylo od Ukrajiny odříznuté a zahozené jako nepotřebná suchá větev stromu. Diverzní skupiny se snažily přiložit s tou větví pod kotel. Viz výbuch ruské výsadkové a zásobovací lodě v přístavu, video ZDE.

https://zen.yandex.ru/video/watch/623c58d0563e9036c01ee0f5

Větší problémy je teprve čekají, není práce, nejsou peníze, nejde obnovit normální provoz. Lidé přežijí, ale musí pracovat velmi dlouho, než se znovu postaví na nohy. Rusko je chudá země, která nemá investiční zdroje dodávané z půlky rozvinutého světa. Rusko neví, jak zajistit efektivní správu na okupovaných územích. Vzbouřenecké republiky na Donbase s místní samosprávou jsou maličkými jednotkami na takové sousto jako je Charkov, Dněpr, Krivoj Rog, Oděsa. Nemají organizační potenciál nezbytně nutný k tomu, aby ustavily fungující řád nové ruské gubernie. Bude to jenom na lidech z regionu a na nich samotných, jak přežijí. Ruská federace nezveřejnila koncept reorganizace Ukrajiny. Mírová jednání nejsou ukončena, ničení životů a měst zatím pokračuje. Ještě jedno video nakonec.


https://yandex.com/video/preview/13261178755759771913

Není to od žádného velkého politika, je to normální občanská výzva. Vzkaz "Zeldovi", jak důvěrně nazývá ukrajiského prezidenta. Jidáš dostal 30 stříbrných, a to nejen v Bibli. Tak citujme z této výzvy:

… prodal toho, kdo mu odpustil, prodal se těm, kdo mu bezpracný, bezstarostný život za zradu slibovali. Podívej se, Zeldo…. teď jsou to lidé tvojí země, kteří přivazují zloděje. A přitom jsou to ti samí, kteří včera rabovali supermarkety a dneska mlátí přes zadek, ty kteří pochybili drobným přestupkem. V prvních řadách hynou civilisté, a ne vojáci. Ty nevyjdeš do první linie a neuvidíš na vlastní oči, jak vyzýváš rozdělený národ ke zničení své země. Jak je to symbolické… Ty jsi odpovědný a dostaneš svou odplatu.


Starosta Dněpropetrovsku Boris Filatov, známý svou cynickou frazeologií, vyzval k zabíjení Rusů jako "nelidí" po celém světě ("убивать нелюдей по всему миру"). Toto napsal na svém telegramovém kanálu Ruzsvesna.su dne 3.4. 2022.


720b59ce7331efb124e2a


Ruská prokuratura už zahájila jeho trestní stíhání, zde je oficiální vyjádření prokuratury RF (ZDE). Prokurátorka upozorňuje, že toto genocidní prohlášení dále šířil v Rusku zakázaný Facebook (ZDE). Tento odkaz na FB je plně funkční online v době psaní článku. To měla být budoucnost Ukrajiny?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!