Nějakou dobu jsme o Sýrii nepsali, kromě porážek povstalců, teroru a jiných hrůz se zde nic zvláštního nedělo. Viz poslední článek Zpověď dětského ostřelovače ze Sýrie. Třináctiletý chlapec za peníze od despocií z Perského zálivu a pravděpodobně i USA pracoval osm hodin denně jako ostřelovač. Zabíjel lidi na mostě v Aleppu a z vydělaných peněz živil postiženého otce a rodinu, protože fabriku kde předtím dělal, zavřela válka.

1. Povstalcům již velí cizí teroristé

V minulém čísle Fakta o Sýrii XI. aneb Kdo válčí a proč jsme ukázali spojení tzv. odboje do Islámské aliance. Ta dnes z velké části ovládá syrské povstání proti Asadovi a dostává hlavní zahraniční pomoc. Jsou to najatí žoldnéři, cizinci a z části i mezinárodně hledaní teroristé. Sunnitští Syřani se dnes v mnoha částech země dobrovolně vzdali a vrátili domů, protože se nemohou dívat na zvěrstva páchaná na civilních obyvatelích. Klasickým příkladem byla krátká ofenzíva v Latákiji, kdy povstalci na několik dní dobyli protiútokem několik vesnic a zmasakrovali v nich stovky místních civilistů, žen i dětí. Mapu nyní již zmařeného útoku ze srpna 2013 máte zde.Od té doby syrská armáda v ofenzívě dobyla prakticky všechny výšiny v Latákiji a odřízla povstalce od zásobovacích cest z Turecka. O zbytek porážky se nyní starají Kurdové, kteří vytlačili teroristy z Al-Nusry z jimi ovládaných a terorizovaných území sousedících s Latákijí. Tvrdé boje nyní běží v Damašku, především ve čtvrti Jobar, kde jsou povstalci již fakticky odříznuti od ostatních částí města. Tankový boj v ulicích Jobaru vypadá následovně.


Na závěr vojenské části se podívejte na územní zisky Asada v poslední době. Mapa je možná trochu přikrášlená, protože pochází z provládních zdrojů. Armáda nemá zatím na to, aby naznačená území kontrolovala plošně. Ale na druhou stranu se do boje zapojili šíité z Iráku a Íránu. Sunnitští povstalci placení Katarem a Saúdskou Arábií zničili šíitské svatyně legendárních zakladatelů a přímých průvodců Mohameda. Po zničení svatyň v Sýrii šíité pochopili, že v současném džihádu nelze stát stranou a začali jednat. Viz článek Fakta o Sýrii V.Z mapky vidíte, že povstalci jsou v podstatě vojensky poraženi, protože armáda je uzavřela do izolovaných enkláv, a navíc často i v otevřené krajině. Z vojenského hlediska se teroristům vymstila zvěrstva spáchaná na kurdském obyvatelstvu. Jak vidíte v horní části mapy, ofenzíva oficiální kurdské armády přišlé z Iráku vytlačila povstalce z klíčových kurdských území nutných pro zásobování povstalců. Viz článek o zapojení kurdské armády do bojů (Kurdská národní armáda začala otevřený boj proti povstalcům v Sýrii).

2. Starosti Saúdů a spojenců

USA už nemají koho poslat na mírová jednání do Ženevy, která mají začít v listopadu. Demokratů je v opozici proti Asadovi jako šafránu, a navíc postupně odcházejí na jeho stranu. Teroristy je sice možné tajně podporovat, ale nelze je pozvat za jednací stůl jako zástupce tzv. "demokratické Sýrie". Stejně tak odkryli karty Saúdové. Neslavně známý princ Bandar Bin Sultan, šéf tajných služeb v Saúdské Arábii a architekt války v Sýrii (a podezřelý z přípravy plynových útoků sarinem) začal ztrácet nervy. Nejprve diplomaticky vynadal USA, které neprohrály válku s Rusy ve Středomoří jen proto, že se zde nebojovalo. Ostatně, o Třetí světovou válku teď nikdo moc nestojí a nebylo by k ní daleko.

Stejný princ se pokusil přijít s novou nabídku k Rusům, viz ta stará v článku Rusko odmítlo zradit Sýrii za 15 miliard dolarů. Saúdové odhodili masku a řekli Putinovi, že nebudou podporovat jimi placené teroristy v Zakavkazsku během olympiády v Soči, pokud Putin nechá Sýrii na pokoji. Prezident Ruské federaci jim poděkoval za upřímnost. Rusko o saúdské podpoře teroristů ví už dávno a se Saúdy prostě nejedná, protože se jimi nedá vydírat. Odpovědí zběsilých teroristů v Sýrii jsou šílené útoky na civilní obyvatelstvo ve velkých městech v době, kdy jsou lidi na tržištích nebo jdou děti do školy. Pokud na to máte žaludek, podívejte se, jak vypadá tržiště s roztrhanými lidmi po výbuchu auta s půl tunou trhaviny.

3. Jak se válčí za demokracii

Jako poslední perličku přidáváme rozhovor se zajatým povstalcem Waissi Sami Kanno, který na rozkaz Turecka a zemí Perského zálivu organizoval teror proti civilnímu obyvatelstvu. O jeho další existenci si není třeba dělat velké iluze. I kdyby celá věc byla vymyšlená Asadisty, scénář je reálný a je známý z jiných zdrojů. Způsob boje, brání zajatců pro výkupné, teror, demontáž a prodej průmyslových zařízení z povstalci okupovaných území - to všechno jasně ukazuje celkovou strategii okolních zemí, které chtějí Sýrii ekonomicky zničit a chtějí roznést etnický a náboženský konflikt do sousedních zemí.

Konflikt nyní přihřívá Izrael, kterému se stejně jako Saúdům nepodařilo zavléci USA do humanitárního teroru. Ale oba státy nyní mají společného nepřítele, tak vytvořily účelovou alianci proti Sýrii, a hlavně proti Iráku. To je na Blízkém východě běžná věc, viz proměnlivé postoje Izraele v libanonském konfliktu. Podle zpráv izraelské TV zaútočila armáda raketou na syrskou vojenskou základnu v Latákiji, protože chtěla zabránit dovozu těchto zbraní vítěznému Hizballáhu. Šlo o starší protileteckou baterii střel typu S-125 Newa a komplexu SA-3, které mají dolet kolem 35 km a nesou kolem 70 kg náloží. Izrael bombardováním vojenských zařízení fakticky vyhlásil válku Sýrii. Uvidíme, jak projdou ohněm ruské komplexy S-300, které za těchto okolností jistě brzy dostanou první povely k palbě.