Dle pozvánky na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bude v úterý 18. února 2014 od 13.30 veřejně přístupné jednání Volebního výboru PSP. Z 95 navržených nových kandidátů do Rady České televize nebo Rady Českého rozhlasu bude TAJNÝM HLASOVÁNÍM vybráno 36 kandidátů do Rady ČT a 18 do Rady ČRo. Neděláme si iluze o tom, že by mohl být zvolen někdo dostatečně kritický k současné situaci v ČT, ale alespoň se půjdeme poslancům ukázat, aby věděli, že je sledujeme. Pozvánku na webu Parlamentu najdete zde. Přehled navržených kandidátů máte zde.

1. Do rady ČT kandiduje i náš redaktor

Za E-republiku doporučujeme do blížících se Voleb do rady ČT Ing. Stanislava Bláhu, středoškolského učitele, volebního manažera a podporovatele hnutí Změna a Klíčového hnutí Táni Fischerové. Jako zakladatel webových stránek Outsidermedia, které založil a obětavě vede od roku 2008, a spoluzakladatel a redaktor našeho webu E-republika, přispěl výrazně ke kultivaci českého nezávislého mediálního prostředí. Je hlavním autorem loňského čísla analyzujícího manipulaci hlavních zpráv ČT, viz tematické číslo Komu slouží Česká televize (2013-08). Jako angažovanost oceňujeme i vzhledem k tomu, že má 4 děti a měl by jistě mnoho důvodů říct, „že nemá čas“. Přehled alespoň části jeho publikační činnosti si můžete (přečíst zde).

Podporu pro jeho zvolení členem Rady TV budeme hledat u jednotlivých politiků i my, jako redakce. Nicméně se obracíme i na vás, milí příznivci E-republiky nebo webu Outsidermedia. Pokud máte pocit, že byste chtěli do rady ČT schopné, vzdělané a morálně integrované osobnosti, adresujte žádost o podporu našeho kandidáta přímo jednotlivým členům parlamentu sami. O jeho nominaci bude rozhodovat výše uvedený výbor.


Občané by měli nominovat do rady i zástupce občanských iniciativ, politických stran, které se nedostaly do parlamentu a zástupce nezávislých médií, které prokazatelně nejsou placeny ze zákulisí žádnými Bakaly, Janoušky, Rittigy nebo Kellnery. Lidí, kteří vykonávají svou činnost na základě dobrovolnosti, vědomi si své vlastní odpovědnosti. Nestačí na politiky nadávat u piva v hospodě.

2. Proč bojujeme už léta za nezávislou ČT

Podporu pro jeho zvolení členem Rady TV budeme hledat u jednotlivých politiků i my, jako redakce. Nicméně se obracíme i na vás, milí příznivci stránek E-republika nebo Outsidermedia. Pokud máte pocit, že byste chtěli do rady ČT schopné, vzdělané a morálně integrované osobnosti, adresujte žádost o podporu našeho kandidáta přímo jednotlivým členům parlamentu sami. Na změny v České televizi je potřeba tlačit odzdola. Přidejte se proto k nám. Nepodléháme nikomu, pouze svému svědomí.

Občan, který přijde večer z práce, nemá energii sledovat na všech internetových webech, jaké podrazy na něho připravují tu ve Washingtonu, tu v Bruselu, nebo v Praze. Očekával by tedy, že jako daňový poplatník, který spolufinancuje veřejnoprávní médium, by měl dostat ty nejdůležitější informace v co nejkratší době, aby eventuálně mohl také reagovat: ať už změnou volebních preferencí, nebo přímým zapojením do petičních akcí a iniciativ. Na vyváženost, pravdivost a mravní neškodnost vysílání by měla dohlížet Rada ČT.

Za kolektiv E-republiky vydavatelka

Květa Pohlhammer Lauterbachová