Článek psaný před týdnem Teroristé sami hlásí blízký pád Homsu oznamoval nevyhnutelné. Jednotky syrských povstalců, zahraničních žoldnéřů a teroristů - tato pestrá směs vzdala boje v centru starého Homsu a požádala o příměří. Povstalci byli fakticky půl roku obklíčeni vojskem SAA, která dobývala dům po domu jednu povstaleckou pozici za druhou. V Homsu začala revoluce roku 2011 a následně i ozbrojené povstání proti prezidentu Asadovi. Město je nazýváno povstalci jako "srdce revoluce". Proto má dobytí tohoto města velkou strategickou cenu před nadcházejícími prezidentskými volbami v Sýrii. Video katarské Al-Jazeery, jejíž vláda financovala a zásobovala zdejší povstalce, máte zde.


Za starého města odejde po dohodnutém příměří asi 1000 bojovníků, a to v sobotu 4.5. v 9.00 ráno a přejdou do povstalci kontrolovaných oblastí na severu města. Na celou akci bude dohlížet speciální komise OSN a syrské vládní úřady, kterým se povstalci vzdali. Během následných 48 hodin Červený půlměsíc sebere všechny raněné a nemohoucí povstalce, kteří zůstali v obklíčení. Od neděle 5.5. přechází město pod kontrolu Asadovy vlády.

Většina obyvatel z města utekla již před rokem, kdy bylo dohodnuto v Ženevě krátké příměří pro odchod civilistů. Od té doby se staré město změnilo na novodobý Stalingrad, kde v hromadách trosek bojovala vládní vojska, a nakonec již jen zahraniční žoldnéři a teroristé. Dobytí Homsu znamená, že SAA si z velké části pojistila strategickou převahu v Latákiji a zejména zajistila bezpečnější spojení po dálnici mezi Damaškem, Homsem a Aleppem. Zde může opět proudit zásobování a doprava mimo dostřel povstaleckých ostřelovačů, minometů a raketometů z Homsu.