Novináře Jana Hlocha jsem poznal díky tomu, že se objevil na akci, kde jsem natáčel. Měli jsme čas si před prací promluvit. Zjistil jsem, že je to muž se zajímavými názory a postoji a rozhodl jsem se ho pozvat do Debatního klubu. Čas běžel a až před nedávnem se nám podařilo domluvit jeho vystoupení v Dotazníku na téma "Svoboda slova". To je oblast, ke které lidé z médií vzhlíží s nadějí, a zároveň nepřekonatelnou skepsí. Během příprav natáčení Dotazníku mi Jan Hloch popsal i své osudy jako sportovního redaktora České televize. Takže jeden a tentýž člověk na vlastní kůži zažil demagogii ohledně proklamace práva na svobodu slova a pochopitelně byl hned potrestán za to, že toto právo v ČT využil. Od korporátního média, placeného za naše peníze, se asi více čekat nedá. Prozatím nikoliv.


Stopáž a průběh rozhovoru
00:13 Jak jste se dostal k tématu svobody slova?
03:04 Máte představu, co vše smíte svobodně vyjádřit ve veřejném prostoru v porovnání se soukromím? Jakým tématům se musíte vyhýbat a proč?
07:06 Jaká je v České republice svoboda slova a jaká by měla být - proč?
12:45 Vztahuje se podle Vás svoboda slova například na téma vzniku a použití zákonů, podle kterých byli po 2. světové válce souzení poražení představitelé fašistického Německa a jeho spojenci? Dá se podle Vás o tomto tématu svobodně vyjadřovat?
21:19 Jaká je podle Vás představa české společnosti o svobodě slova? Myslíte si, že občané znají deklaraci lidských práv?
22:02 Všeobecné deklarace lidských práv
25:38 Proč nemáme v Česku v oblibě svobodu slova?
30:56 Kde podle Vás končí státní zájem a začíná svoboda slova - projevu?
34:02 Jaký je podle Vás rozdíl mezi myšlením a projevem řekněme verbálním nebo písemným?
34:29: Nečeká nás v budoucnosti směřování spíše ke kontrole myšlení například pomocí nějakého přístroje, který je již jistě velmi dobře popsaný v scifi literatuře?
38:30 Mnoho lidí, hlavně na internetu, pochopilo termín svobody slova jako nástroj k vyjadřování se bez jakékoli odpovědnosti, čemuž velmi napomáhá i možná anonymita. Projevy lidské hlouposti, sprostoty či nějaké formy extrémismu nebo xenofobie se dnes již ani nedají spočítat. Mají i tyto formy vyjadřování právo na existenci v rámci svobody slova a projevu?

Více dotazníků a debat najdete v Debatním klubu