Legendárního velitele brigády Přízrak chtěli nakonec zabít z různých důvodů úplně všichni, včetně ruských a ukrajinských oligarchů a prezidenta Putina. Zločinné dílo se podařilo až na druhý pokus. Spolu s ním zemřelo 5 spolupracovníků a výbuch miny a následná střelba na vozidlo zabila posádku nic netušícího protijedoucího auta, kde byla těhotná žena. Zprávu podali velitelé brigády Přízrak s těmito slovy: "Člověka zabít lze, jeho dílo nikoliv."Alexej Mozgovoj s "Givim" a s "Motorolou" patřil ke třem legendárním velitelům opolčeneckých jednotek. Proč jej všichni nenáviděli? Protože tato brigáda byla složena z marxistických bojovníků včetně internacionálních. Protože Mozgovoj otevřeně vyzýval, k tomu aby "gladiátoři vyšli z arény" a začali skutečný boj proti oligarchům, kteří jsou hlavní příčinou války na Ukrajině. Toto video natočené nedávno před jeho smrtí v únoru 2015 najdete zde. Pokud korporátní Youtube video v budoucnu smaže, tak si klikněte zde.


Mozgovoj patřil k velitelům, které jsme rádi komentovali, viz článek Alexej Mozgovoj o situaci na frontě. Podnikatel, umělec, básník, hudebník, přemýšlivý člověk a mediální mistr v podmínkách války, který se stal ikonou boje za svobodu v Novorusiji. Brigáda Přízrak v Alčevsku vytvořila oázu pořádku, s níž ostře kontrastuje korupce, drogy a alkohol a zneužívání pomoci v sousedním městě Luhansku pod velením povstaleckého mafiána Plotnického. Jeho jednotky už předtím zabily jiného legendárního velitele povstalců, který se těmto nepořádkům postavil (Smrt velitele Alexandra Bednova alias Batmana). K tehdejší vraždě jsme napsali slova, která nově platí i o vraždě Mozgovoje: "Obecné mínění praví, že vraždu nařídil Plotnický, který se začal obávat růstu Batmanova vlivu a vojenské moci. Klíčová zkouška demokracie v Luhansku bude v tom, zda vůbec úřady provedou nestranné vyšetření celé vraždy." Vyjmenujme všechny, kteří měli zájem na smrti Mozgovoje.

  • Kyjevská junta jej na smrt nenáviděla za vítězství u Ilovajska a za uzavření kotle u Debalceva.
  • Ze stejného důvodu vadil i spojencům kyjevské junty, tedy EU a USA.
  • Ukrajinští oligarchové jej nenáviděli za pokusy o znárodnění, jejich placené fašistické jednotky Přízrak trvale poráží.
  • Západní banky a oligarchické skupiny jej měly za hlavního nepřítele. V případě, že by zvítězily jeho ideje o samostatné a nezávislé Ukrajině, jejich vražedná politika by skončila.
  • Oligarchové v Novorusiji ze stejných důvodů, protože Mozgovoj chtěl znárodnil fabriky, kvůli kterým vedou válku s Kolomojským.
  • Plotnický za to, že v Alčevsku lidé mohou slušně žít, zatímco v jeho zkorumpovaném Luhansku musí utíkat na nákupy na kyjevskou stranu hranice.
  • Putin za to, že Morgovoj a jeho brigáda pokládá socialismus za cíl jejich politiky a odmítá vládu jakýchkoliv oligarchů. Přízrak bojuje za marxistické ideály, které pravicový Putin zradil.
  • Nepřímo vadil i Doněcku, protože oligarchický systém toto město a celou oblast udržuje v provozuschopném stavu skrze ruské ekonomické a vojenské dodávky a humanitární konvoje.

Mozgovoj vadil všem a první atentát na cestě do Luhanska před měsícem přežil, protože mina vybuchla později, než měla. Nyní píšeme nekrolog za velkého muže, jehož odkaz nesou jeho vlastní bojové jednotky a nesčetní lidé, kterým zachránil život.


Nižna Djuvanka 3. 5. 1975.

Zbaběle zavražděn u Michajlivky 23. 5. 2015.

R. I. P.