Začněme fakty. Americká strana zveřejnila tajné memorandum, které Putin poslal Trumpovi na základě jejich setkání v Helsinkách. Proč je Američané zveřejnili?

Rusové nyní nemají problém ohledně závodů ve zbrojení. Postupně zavádějí do výzbroje nové strategické zbraně, které jim zajišťují ve druhém kole potenciální 3. světové války drtivou (a celosvětově ničivou) převahu v případě útoku USA a NATO. Viz článek Hrozivé mlčení západních prodejných médií na Putinův projev v ruské Dumě. Nyní se podívejte na oficiálně zveřejněné výdaje na zbrojení podle uznávaného Stockholm International Peace Research Institute za rok 2017/18.Spojené státy stále zbrojí mírovým systémem - vydávají 35 % všech světových výdajů na obranu. Militaristické Rusko má desetkrát menší podíl. Takže je jasné, kdo a jak se potřebuje zbavit starých zbraní v lokálních válkách a kdo potřebuje giganticky zbrojit, aby udržel kontrolu nad vojenským rozpočtem v oficiální výši 716 miliard dolarů. Připomeňme, že smlouva o omezení a kontrole jaderných zbraní START I byla ratifikována za vlády válečného jestřába George W. Bushe (1991) a začala platit v roce 1994. Ale pak hybris světového četníka kterým se po pádu Sojuzu staly Spojené státy, už žádnou smlouvu nechtěla. Další US jestřáb vyznamenaný Nobelovou cenou míru, Barrack Hussein Obama, odmítl podepsat druhou smlouvu START II, která měla začít platit v roce 2011.

Putin na základě nedávného rozhovoru s Trumpem v Helsinkách poslal americké vládě diplomatický návrh na nové kolo odzbrojovacích jednání. Rusové sice mají odstrašovací potenciál na 10 let v cajku, ale plošně zbrojit nechtějí, protože na to nemají. Viz jejich současné výdaje 4 % celkového HDP země. A Trump už na to taky nemá se zbídačelou USA, slábnoucím dolarem, astronomickými dluhy a rozpadající se infrastrukturou země. Takže je důvod, aby byli oba velcí náčelníci zase jednou skutečnými mírotvorci.

Jenže US administrativě nevelí prezident, ale vojenské koncerny, které mají jiné plány a vedou studenou válku. Časopis Politico zveřejnil důležité části neveřejného memoranda, které Trump dostal od Putina. Je jasné, že v současné antiruské hysterii dané v USA měl tento leak jako klíčový cíl znemožnit jakékoliv mírové rozhovory na úrovni obou vlád. A to se celkem dobře podařilo. Rusové potvrdili, že existuje něco jako dokument Dialogue on the Issue of Arms Control a že jej dostala americká vláda. Lavrov se zásadně podivil, kdo vlastně řídí americkou diplomacii. Trump a jeho lidé to asi nejsou, protože ti na zveřejnění podobných dokumentů rozhodně nemají zájem. Trump na diplomacii kašle, pokud jde o politické a ekonomické vazaly jako EU, nebo slabé státy jako severní Korea. Ale to není případ vztahů s Ruskem, kde se snaží všemi silami zachovat základní dekorum a kde chce v každém případě nechat běžet diplomatický dialog.

Lavrov si postěžoval na americké mravy a řekl, že nelze jednat s partnerem, který všechno napráská novinám. Trump musel jednat, aby nevypadal jako úplný pitomec. Takže skutečně mírotvorný a velmi známý republikánský senátor Rand Paul sebral Trumpův dopis a šel ho osobně doručit Putinovi do Moskvy. Tento podivný způsob US diplomacie ukazuje, kam se tito hoši dostali. V každém případě se asi rozhovory znovu pohnou kupředu. Lavrov i Putin dobře vědí, že skutečným pánem v Bílém domě není Trump. Mezitím jede dál senátní mašinerie a tři republikáni (včetně známého mírotvorce jménem John McCain) a tři demokraté připravují další kolo sankcí proti Rusku.

Jenže do těchto sankcí se už nikdo moc nehrne. Příkladem byly sankce proti Děripaskovi a společnosti Rusal vyhlášené 6. dubna letošního roku. Americký Treasury Department jejich platnost znova potichu odložil, protože světové ceny hliníku by asi způsobily bolení hlavy nejen Američanům. Takže do nového kola sankcí se už jednomu procentu amerických korporací nechce. A jak je známo, tyto korporace řídí americkou politiku, Kongres, Senát i Bílý dům.

Dokonce i EU vedená oficiálním alkoholikem a banksterem se krapet pochlapila a přestala tlačit na Německo v případě plynovodu Nord Stream II. A stejné vedení rozpadající se EU-party v Bruselu hrdinně prohlašuje, že EU společnosti mohou dál obchodovat s Íránem nehledě na sankce vyhlášené nyní USA. Jistěže to může vedení EU prohlašovat, protože bruselští úředníci nemají obchodní smlouvy se společnostmi v USA a nemají svá obchodní aktiva v amerických bankách. Bruselské byrokraty platíme z našich daní. Jak je vidět, svět už je jednoduchý jen pro česká mainstreamová média a veřejnoprávní TV na Kavčích horách, kterou bohužel platím i já.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!