Dne 8. ledna 2020 byl sestřelen íránskými ozbrojenými silami krátce po vzletu z mezinárodního letiště v Teheránu let 752. Zemřelo všech 176 lidí na palubě. Většina z nich cestovala do Kanady s přestupem v Kyjevě. Írán dne 11. ledna 2020 přiznal odpovědnost za sestřelení letadla. Velitel ozbrojených sil převzal osobní odpovědnost za incident. Politické a vojenské velení státu prohlásilo, že letadlo bylo neúmyslně sestřeleno, protože bylo zaměněno za nepřátelský cíl, když provedlo nečekaný obrat ke strategickému objektu islámských revolučních gard. Několik hodin předtím Írán bombardoval raketami dvě vojenské základny USA v Íránu jako odvetu za zavraždění generála Kásima Sulejmáního dne 3. ledna, který byl na oficiální návštěvě Iráku, kam přiletěl civilní linkou z Libanonu. Společně s ním byl zavražděn Abú Mahdí al-Muhandis, což byl předseda parlamentní frakce íránské strany Popular Mobilization Forces. O jeho zavraždění se u nás raději vůbec nemluvilo, protože vysvětluje následné reakce iráckého parlamentu, který hlasoval o odchodu amerických okupačních vojsk ze země. Nejlepší komentář ke smrti obou velitelů a politiků napsal jako obvykle E. J. Magnier. Co se Solejmánímu nepodařilo za života, totiž spojit Iráčany proti Američanům, to se mu podařilo jeho smrtí.

Ale vraťme se k sestřelování civilních letadel v oblastech lokálních proxy-válek. Sestřelení letu MH-17 dne 17. 7. 2014 není vyjasněno dodnes a průběh vyšetřování se stále více kloní na stranu Ukrajiny jako hlavního viníka. Důvod byl naprosto stejný jako v případě Íránu, tedy chyba vojáků v oblasti konfliktu, kdy vystřelili raketu na tzv. "nepřátelský cíl". A nyní k tomu mnohem zajímavějšímu sestřelení, což je íránský let 655 z Teheránu do Dubaje. Raketa vypálená z vojenského křižníku USS Vincennes v roce 1988 zabila 290 lidí, včetně mnoha dětí. Vláda USA odmítla jakoukoli vinu. George Bush, tehdejší viceprezident Spojených států, řekl: "Nikdy se nebudu omlouvat - je mi jedno, co jsou fakta ... nejsem ten typ, který se bude pořád omlouvat za postoje USA." Viz článek s citacemi ZDE. Navzdory „chybě“ byla posádce křižníku udělena medaile a kapitán byl vyznamenán Legií za zásluhy „za mimořádně záslužné chování při výkonu vynikající služby velícího důstojníka“. Připomeňme přesně opačnou reakci hlavního velitele íránských gard, který prohlásil, že by raději zemřel sám na místě obětí.

Máme dva incidenty formálně stejné povahy, ale dva úplně opačné přístupy. Přiznání chyby na straně Íránu, a to relativně rychle. Armádě trvalo jeden den, než zjistila všechny okolnosti a jeden den muselo zasedat politické vedení země, které rozhodlo zveřejnit fakta. To máme dva dny horečného jednání a na třetí den vychází prohlášení vlády. Írán navíc předá ukrajinským zástupcům vyšetřování černé skříňky, takže se možná dozvíme, co se stalo na palubě letadla a proč se posádka najednou nečekaně rozhodla změnit kurz. Obrat letadla jistě vyvolal alarm v situaci, kdy armáda byla ve válečném stavu s USA a právě střílela rakety na dvě irácké základny USA. Viz únosy letadel saúdsko-arabských teroristů dne 11. září 2001, za které byl potrestán Irák tím, že ho USA napadlo pod vymyšlenou záminkou zbraní hromadného ničení.

Mimochodem, ty zasažené základny USA v Iráku vůbec nebyly chráněné ani proti klonům ruských raket ze 70. let. A navíc se proslýchá, že Írán neoficiálně varoval USA těsně před vypuštěním raket, aby nedošlo k přímé válce mezi oběma zeměmi. Podívejte se na reportáž CNN z místa zásahu, bylo to srovnané se zemí.


A nyní si srovnejte tuto situaci s podobným útokem USA na letiště v Sýrii, kdy Rusové doslova zmasakrovali desítky amerických Tomahavků a Patriotů (Poražený Západ v Sýrii předvedl závěrečné dětinské divadlo s Tomahavky). A to se už předtím střílelo kaťušemi na americké velvyslanectví v Bagdádu, kde je hlavní centrum CIA pro celý Blízký východ. USA není schopno uchránit před avizovanými útoky starými raketami ani vlastní základny. Tak jak chce dělat koloniální politiku velkých ramen? A navíc v situaci, kdy životnost US-letadlových lodí proti ruskému supersonickému Kindžálu a Avantgardu je asi 30-60 minut.

K vraždě Sulejmáního mlčely i státy EU, kromě Velké Británie, která podpořila stanovisko USA. Stejného mopslíka pro prezidenta Bushe hrál Tony Blair během vylhané druhé války v Iráku. Chovatelé mopslíků v Británii se proti tomuto srovnání ostře ohradili s tím, že mopslíci jsou velmi inteligentní druh psů a nezaslouží si tuto pohanu. Takže EU mlčí a Británie, Al-Kájda a Islámský stát v oficiálním prohlášení podpořily stanovisko USA. Islamisté prohlásili, že vražda byla udělána "boží rukou". Protože podobná "ruka" jim dodává zbraně pro ofenzívu v Idlíbu a vraždění v Sýrii, pak mají jistě pravdu. Významná část islámských teroristů byla přemístěna americkými vrtulníky do Iráku a do Afghánistánu, kde pomáhá rozvracet zbytek státní samostatnosti. Sem patří i teroristický útok USA na auta s oběma vládními činiteli Íránu a Iráku, jehož nepřímým důsledkem bylo sestřelení civilního letadla v Íránu. Turecko převelelo asi 1500 islámských teroristů ze Sýrie do Libye, kde bojují na straně islamistické vlády, kterou instaurovala EU a USA po svržení Kaddáfího, a proti které bojuje generál Haftár nepřímo podporovaný Moskvou a Pekingem. To aby bylo jasné, kde bude sestřeleno další civilní letadlo.

Je dobré si uvědomit. že proxy-války zabíjejí zásadně a především nevinné civilisty. Pokud jsou to bezejmenní občané Libye a Sýrie, Íránu, Iráku, Jemenu atd, tak si jich Západ příliš nevšímá. Tyto oběti patří do součtu tzv. "kolaterálních škod", které jsou nutným zlem za tzv. "změny režimu" prováděné podporou místního a importovaného terorismu. Jiná věc je, pokud státy s prstem na spoušti raket začnou střílet po civilních letadlech. Oběti jsou často občané Západu, což je víc vidět. Jenže eskalace napětí a mobilizace armád do stavu bojové pohotovosti s odjištěnými raketami znamená, že jsme se dostali na okraj horké války.

Důvod pro ni je naprosto blbý, totiž dobývání surovinových kolonií pro jedno procento korporátních fašistů. Takže česká armáda převezme štábní velení NATO v Mali a bude bránit vlast přímo od rovníkové Afriky. A aby to nebylo málo, tak se s NATO společně připravuje k vojenskému maření ruské cesty Arktidou. To znamená, že bude bránit vlast v proxy-válkách od severního pólu až k rovníku. To je racionalita hodná paranoického strýčka Sama a moje daně jsou pro tento typ militantních ptákovin jako stvořené.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!