Na ruském ministerstvu obrany probíhají rozsáhlé personální čistky. Tato data poskytuje web "Základna". Za poslední měsíc byli zadrženi čtyři generálové, včetně vysokých úředníků. K těmto událostem došlo na pozadí změny ministra obrany, kdy byl Sergej Šojgu nahrazen Andrejem Bělousovem.

23. dubna byl zadržen náměstek ministra obrany Timur Ivanov, který dohlíží na stavbu, rekonstrukci a generální opravy zařízení Ministerstva obrany. Soud ho obvinil z přijetí úplatku ve výši 1 miliardy 185 milionů rublů. Spolu s Ivanovem byli zatčeni spoluzakladatel společnosti Olympcitystroj LLC, Alexander Fomin a vedoucí společnosti Volžský Běreg, Sergej Borodin. Podle vyšetřovatelů tyto společnosti obdržely mnohamilionové objednávky od Ministerstva obrany pod záštitou Ivanova. Ivanov nepřiznal svou vinu.

13. května se dozvědělo o zadržení vedoucího hlavního personálního ředitelství Ministerstva obrany Ruské federace Jurije Kuzněcova. Během hledání na něm bylo nalezeno více než 100 milionů rublů, zlatých mincí, sběratelských hodinek a luxusních předmětů. Vyšetřování tvrdí, že zatímco sloužil jako vedoucí 8. ředitelství generálního štábu ruských ozbrojených sil, Kuzněcov obdržel úplatek od obchodních struktur za pomoc při uzavírání ziskové dohody. Sám Kuzněcov uvedl, že peníze nalezené při prohlídkách lze potvrdit daňovými přiznáními.

21. května byl zadržen generálmajor Ivan Popov, který v roce 2023 velel 58. armádě a podílel se na odrazení protiofenzivy ukrajinských ozbrojených sil v oblasti Záporoží. Vyšetřovací výbor Ruské federace ho obvinil z krádeže více než 1700 tun válcovaného kovu v hodnotě 130 milionů rublů. Popov tvrdí, že byl odvolán z velení za to, že řekl pravdu o problémech ruských ozbrojených sil.

23. května se dozvědělo o zadržení vedoucího hlavního ředitelství komunikací a zástupce náčelníka Generálního štábu ozbrojených sil RF Vadima Šamarina. Podle vyšetřovatelů obdržel úplatek ve výši 36 milionů rublů od generálního ředitele a hlavního účetního Permského telefonního závodu Telta za zvýšení objemu produktů dodávaných Ministerstvu obrany a patronátu.

Ve stejný den byl zadržen Vladimir Verteletsky, zaměstnanec ministerstva obrany ministerstva obrany Ruské federace. Byl obviněn ze zneužití pravomoci při výkonu příkazu k obraně státu.


Převzato z webu Aviapro, článek pod názvem Four Russian army generals detained in a month vyšel 24. května 2024.


PS. Velmi sporné je obvinění generála Popova, který vedl vynikajícím způsobem obranu Chersonu během ukrajinské ofenzívy, společně s ruským taktickým esem, Sergejem Surovikinovem.