Skandál s koninou v evropské stravě (viz tento článek) ještě ani neskončil a mezitím se EU postaralo o skandál s USA, s nímž uzavřela dohodu o odebírání jedovatého masa (viz zde). A EU právě nyní povolilo krmit chovné ryby kostní moučkou, kterou ještě před rokem vedlo na seznamu nebezpečných směsí. Kdo by chtěl zemřít jako Britové na otrávené hovězí zamořené BSE. Inkubační doba tohoto viru z rodu prionů je 10 až dvacet let. Smrt následuje po 12 měsících od plného vypuknutí choroby a žádný lék na tuto nemoc neexistuje.

Německé úřady dnes (01.03.) oznámily, že minimálně v sedmi spolkových zemích a na celkem 3500 farmách našly v krmivu pro vepře stopy vysoce jedovatého krmiva nakaženého plísní, která u lidí způsobuje rakovinu. Celkem 10 000 tun tohoto závadného krmiva vyrobeného z nakažené kukuřice bylo dovezeno ze Srbska. Úřady tvrdí, že pro lidi toto krmivo není nebezpečné. Jenže důvěra v státní a evropské kontrolní orgány začíná být stále víc otřesena.

Důvod je naprosto jednoduchý. Trh s potravinami kontrolují potravinové a obchodní řetězce, kterým je zdraví konzumentů naprosto lhostejné. Jde jim výhradně o výrobu za co nejnižší cenu a bez ohledu na kvalitu potravin. Přitom ničí domácí produkci a vozí krmivo či koninu ze zemí, kde neexistuje žádná efektivní kontrola a kde výrobu ovládají místní politické a ekonomické mafie.

Je načase vrátit Evropu občanům, a ne bankovním a obchodním společnostem. Jinak z toho nevyvázneme živí a zdraví.