Učím v rámci filosofie jazyka a hermeneutiky způsoby mediálních manipulací a z posledního výkonu západních korporátek jsem opravdu smutný. Klikněte si a stáhněte tento úryvek komentáře k bombardování spojenců v Sýrii. Ono to z webu za chvíli zmizí, tak jsem dokumentaci francouzských hlavních zpráv uložil na naše stránky. Francouzský mediální primitiv jednoduše použil ruské záběry z bombardování a chválil spojence za to, jak krásně, čistě a humanitárně to dělají.

Role Francie v Sýrii je přímo odporná, stejně jako v Libyi, ale to zatím nechme stranou. A beztak jsme o tom dost psali, viz komentář e-republiky k atentátům ve Francii (Atentáty ve Francii aneb Začarovaný kruh státního a náboženského teroru). Ruský vládně-propagandistický web Sputnik si mazanice na francouzské veřejno-právní telce France 2 nakonec také všiml a radostně ji okomentoval, viz tento článek. Ale na Wikileaks to už běží od 4. února, viz tento článek.

Co mi vadí jako učiteli mediálních manipulací? Západní primitivismus. Sprostě podsouvat cizí obrázky? To je tak blbé, že jako učitel prostě nemám, co bych k tomu dodal. Taková trotlovina se ani nedá učit jako zvláštní kategorie mediálního lhaní. Goebbelsovi borci do toho lhaní dávali kus srdce a stejně kvalitně a poctivě dělají mediální propagandu vlastní politiky i Rusové. Dávají jen vlastní sestříhané záběry, správně a logicky rámují kontexty podle ideologické objednávky ve stylu agenda-setting. Dělají to vládní lhaní prostě s láskou, jsou to propagandističní srdcaři. Takové výplody je pak radost komentovat, protože spadají pod svět kreativních simuláker, jež vynikají trvanlivostí a užitnou ideologickou hodnotou. Učitel musí na těchto mistrovských dílech ukázat, že tomu rozumí a že je na úrovni daného mediálního zdvojení reality.

Nad západními výkony lhaní od BBC (Manipulace BBC ohledně hladomoru v syrské Madáji) až po France 2 by člověk fakt zaplakal. Presstituti to prostě dělají pro jedno procento jen a jen za prachy, nic víc v tom není. To pak počítáte každou vteřinu práce, protože to lhaní děláte jen jako otrok korporátek. Srdce do toho nedáte, protože otrokáři si koupili jen vaši řemeslnou dovednost. A výsledné lhaní české telky a dalších mediálních stok vypadá podle toho.

Vadí mi to, protože se tím demonstruje totální úpadek západní společnosti. Úpadek demokracie totiž stoprocentně vystihuje heslo "Corruptio optimi pessima". My, kteří učíme teorii a historii mediálních manipulací, vzpomínáme se slzou v oku na zlaté výkony fašistického Německa, například na filmy jako Triumf vůle. Nebo na nacistické, kapitalistické či komunistické válečné plakáty, které vynikaly úderností a grafikou. Dřív propagandisté prorežimně lhali, a přitom to uměli udělat umělecky. Dnešní presstituti na nás valí sprosté lhaní a sprosté mediální sračky. Tak jsem dovolil na závěr napsat jedno shrnutí, které charakterizuje úpadek západní propagandy.

Desatero korporátního presstituta

  • V jednoho satanáše Putina věřiti budeš.
  • Nevezmeš korporátní pravdu zadarmo.
  • Pomni, abys vlastní bankovní konto světil.
  • Cti korporátního chlebodárce, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
  • Mediálně zabiješ.
  • Mediálně zesmilníš.
  • Pokradeš pro jedno procento vyvolených.
  • Aspoň jednou denně promluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému, jinak nevyděláš.
  • Nepožádáš sekretářky svého šéfa, protože tato není ve tvém vlastnictví.
  • Aniž požádáš statku jeho, neb je minimálně o jedno patro moci výše.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!