Již několik málo dnů po převzetí moci prozápadními silami, které provedly převrat v Kyjevě se naskýtá pohled na pád země směrem k dramatickému zbídačení. Jak oznámil nový ""ministerský prezident“, bankéř Arsenij Jaceňuk původně z Goldman Sachs, chce pokrátit vládní státní výdaje o plnou jednu šestinu, aby dostal úvěr od Mezinárodního měnového fondu. Už dlouho se ví, že MMF požaduje mezi jiným škrtnutí dotací na zemní plyn. Tím by byly postiženy velmi tvrdě především zchudlé vrstvy ukrajinského obyvatelstva. Rusové tak necitliví nebyli, viz článek Ukrajinští bojovníci za svobodu se mohou ohřát u zlevněného ruského plynu.

Jatceňuk, který byl instalován do funkce Západem, sám prohlašuje s ohledem na plánovanou politiku škrtů, „že bude nejméně oblíbeným předsedou vlády v historii Ukrajiny“. Zajímavý politický program. Zatím stojí jím ovládaná země – nehledě na aktuální napjatý vztah s Ruskem - před novými sociálními nepokoji. Potvrzuje se, že centrální smysl a cíl protestů nebyl naplněn: totiž zbavit se nadvlády proruských oligarchů. S prozápadně orientovanými favority Západu přišla k moci jiná kombinace obyvatelstvem nenáviděných oligarchů. Nejdůležitějším rozdílem proti předešlé vládě je, že nyní v ministerských židlích sedí neofašisté.

Řecký scénář od finančních supů z Goldman Sachs

Krátce po převratu se vyjádřili experti nanejvýš kriticky k dalšímu odhadnutelnému ekonomickému vývoji na Ukrajině. Dřívější bankéř Arsenij Jaceňuk je „svým způsobem technokrat, který chce program škrtů maskovat přes svou profesionalitu“, říká ekonom Vladimir Signorelli (Bretton Woods Research LLC) a vysvětluje pro magazín Forbes.

Vladimir Signorelli wrote:
Je to někdo jako Mario Monti: nikým nezvolen a připraven dělat to, co si přeje MMF.

V anketách stál Jaceňuk ještě nedávno za Vitalijem Kličkem a dokonce za Olehem Tjahnybokem. To ovšem žádnou roli při jeho intronizaci do funkce ministerského předsedy nehrálo. Jaceňuk ihned ohlásil, že chce vnutit Ukrajině „politiku úspor dle řeckého modelu“, a to při plném vědomí důsledků. „Budu nejméně oblíbeným předsedou vlády Ukrajiny“, tak ho citují média.

Před úterním příjezdem delegace MMF, kdy mají začít jednání v Kyjevě, již oznámil první údaje z úsporného programu vlády. Neoliberální, popřípadě normálně hloupí komentátoři soudí, že Jaceňuk musí zástupce MMF přesvědčit o svých dobrých úmyslech. To jest, že ještě před prezidentskými volbami v květnu budou prosazena nepopulární opatření. Každý ví, že tato pučistická parta volby stěží vyhraje. Tomu odpovídá jeho prohlášení, že hodlá pokrátit výdaje státu o 14 až 16 %. A přidejme k tomu, že tento stát je nyní zcela na huntě. Je jasné, že kvůli úvěru od MMF – na rozdíl od podmínek ruského úvěru – bude muset škrtnout dotace na ceny plynu.

Revoluce na způsob Goldman Sachs a MMF něco stojí

"Obyvatelstvo bude muset nést na svých bedrech dopady úsporné politiky prozápadní vlády, což bude mít špatný vliv na politický osud těch, kteří se budou jako prezidenští kandidáti ucházet o přízeň voličů ve volebním souboji na konci května." Tolik Andrew Weiss, viceprezident Carnegie Endowment a specialista Národní bezpečnostní rady USA na Ukrajinu.

Na Ukrajině, která stojí po převratu před diktátem úsporné politiky á la Řecko, vládne už tak velká chudoba. Jako průměrný příjem se uvádí méně než 230 eur měsíčně. Pozorovatelé ovšem upozorňují na to, že v této hodnotě jsou započítány příjmy oligarchů a velmi tenké, majetné vrstvy obyvatel, fakticky se pohybuje průměrný příjem obyvatel bez vlivu boháčů kolem 150 eur měsíčně. Zdravotní sestra může počítat se mzdou kolem 110 eur měsíčně. Dramatická je ale situace ukrajinských důchodců. Minimální důchod pro 80 % lidí se pohybuje kolem 80 eur měsíčně. Z toho se musí zaplatit plyn na topení a vaření. Při škrtnutí stávajících dotací dle západních požadavků si ho mnoho lidí již nebude moci dovolit.

Neblahá role Německa a EU

Berlín pracuje všemi silami na tom, aby dostal Ukrajinu pod svůj vliv. Nechal se slyšet, že to bude stát – kromě podílení se na nouzovém úvěru – 20 milionů eur ročně. Jak prohlásil spolkový ministr pro rozvoj Gerd Müller, navýší Berlín „rozvojovou pomoc“ Ukrajině, která doposud stála 21,5 milionů eur, o 20 milionů, tím se dostane z oněch 40 milionů pomoci méně než 1 euro na obyvatele Ukrajiny ročně. Přitom tyto peníze, jako obvykle, půjdou do kapes německých podnikatelů na Ukrajině. Tyto peníze mají být využívány, aby společně s Výborem pro východ německého hospodářství vybudovaly stipendijní program. Ten zajistí německému průmyslu kontakty na odborníky a personál na Ukrajině.

První demonstranti na Majdanu ještě před vrcholnou schůzkou na konci listopadu 2013 požadovali především konec vlády oligarchů. Nyní to vypadá, že Ukrajina, orientovaná prozápadně, nejenom masivně zchudne, nýbrž pod nadvládou oligarchů zůstane i nadále. Samotná německá média poukazují na podporu miliardáře Petra Porošenka, který původně od roku 2004 podporoval oranžovou revoluci. Pak ale otočil, protože to bylo v zájmu jeho obchodů a stal se dokonce na krátkou dobu v roce 2012 ministrem hospodářství. Lidé jako on jsou oporou opozičních stran, říká se nyní v německém tisku. Na nátlak Berlína došlo pouze k výměně jedné skupiny oligarchů za druhou, rovněž zkorumpovanou. Fatální chyba, za kterou bude Německo jednou nenáviděné.

Oligarchové cítí novou šanci

Změna spočívá v tom, že popřevratová vláda v Kyjevě dosazená Západem má také neofašisty. Strana Svoboda dosadila několik ministrů a kontroluje Nejvyšší státní zastupitelství, což je opravdu kouzelné. Zvláště po posledních zprávách, kdy panuje reálné podezření, že na Majdanu stříleli policisty i demonstranty samotní neofašisté nebo jiní provokatéři. Viz odposlechnutý hovor Ashtonové s estonským ministrem zahraničí, který potvrdil autenticitu rozhovoru poprvé zveřejněného na ruské RT News. Českou parafrázi najdete třeba zde.

Berlín financoval nejméně od jara 2013 pakt mezi Vitalijem Kličkem a jeho stranou UDAR a Julii Tymošenkovou, resp. Otčinu, které šéfuje Arsenij Jaceňuk. Nakonec ministr zahraničí Frank Walter Steinmayer (SPD) pózoval ochotně na fotografiích, které oblétly svět s vůdcem Svobody Olehem Tjahnybokem. Stejně to udělal senátor McCain, viz článek Po Ukrajině se šíří stejné paramilitantní plakáty jako byly v Egyptě. Německá vláda a s ní celá EU si ušpinily ruce a dopustily se fatální chyby.

Zdroj k článku zde.