Mezinárodní bankovní elitou dosazený ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk začíná mít problémy. Nejenom, že se proti němu začíná stavět neofašistický Pravý sektor z Majdanu, který si nechce nechat ukrást revoluci, viz vražda jejich předáka Oleksandra Muzyčka v minulých dnech. Problematický premiér nemá však ani plnou podporu nikým nevoleného parlamentu. Včerejší vyjednávání o přijetí podmínek MMF, které předložil premiér, skončilo fiaskem. Nepodařilo se prosadit ani žádné kompromisní řešení.

MMF přislíbil Ukrajině 14-18 miliard dolarů, ovšem za velmi tvrdých podmínek. Kam vstoupí MMF, tam zůstává pouze spálená země. Navíc velká část peněz půjde na zaplacení dluhů za dodávky ruského plynu, protože Rusové nyní chtějí světovou cenu. Podmínkou MMF bylo zvýšení ceny plynu pro domácnosti o 50 %. Tato podmínka byla již splněna. Od 1. května 2014 se plyn domácnostem zdražuje. Dalším krokem je snížení již tak mizerných penzí na 50 %. Cesta Ukrajinců do EU podle MMF něco stojí, hlavně ty nejchudší.

Jen tak dál, může se smát Putin. Nemusí dělat totiž vůbec nic. Putinovi stačí, aby ruské menšině posílal šek s malým obnosem jako sociální podporu. Ten jim zaplatí ze zisku za zvýšenou cenu plynu, který Ukrajina doposud dostávala hluboko pod světovou cenou. Vyhladovělí a promrzlí Ukrajinci se budou snažit dostat se do Ruska tak nebo onak, když už nedosáhnou připojení k Rusku. Od EU nic očekávat nemohou, ta má dost starostí sama se sebou. Evropská města jsou zaplavena žebráky z Bulharska, Rumunska a dalších východních zemí, se kterými si komunální politici nevědí rady. Zakopávání o další zbídačené zoufalce z Ukrajiny, to se blahobytným západoevropským občanům, kteří tak rádi hovoří o lidských právech, asi moc líbit nebude. Stačí se dnes projít po Salcburku.

Putin rozjíždí rovněž přípravu systému ruských národních platebních karet, anglický článek zde. Poté, co se Američané sami připravili o svůj byznys a zablokovali v Rusku použití karet VISA a MASTERCARD. Pokud totéž nyní udělá Čína, případně se přidají země BRICS a vstoupí do systému, konec petrodolaru to urychlí. EU ničí sama sebe, viz článek Bankovní unie dohodnuta, občané už mají oprátku na krku a jsou za ni vděční. A uvidíme ještě, ke komu se přidá Saúdská Arábie, další vzor země „dodržující lidská práva“. Rusové jsou dobří šachisté. Jeden krok dozadu a dva dopředu. Strategie, jak dostat Ukrajinu, pomohla pouze ke sblížení Číny a Ruska.